Uważaj – Ministerstwo Finansów i służby bacznie śledzą rynek BitCoin

Firma Technologie Dołącz do dyskusji (1)
Uważaj – Ministerstwo Finansów i służby bacznie śledzą rynek BitCoin

Wydobywasz BitCoiny lub wymieniasz się wirtualną walutą? Bywa ona używana do przestępstw, więc jest pod specjalnym nadzorem, także polskich służb.

Prawo wielu krajów nie do końca wie co zrobić z walutą BTC, czyli BitCoin. Fizycznie nie istnieje, a jednak coraz częściej ludzie mogą nią płacić za różne usługi. To zresztą nie jedyny pomysł na nowe środki płatnicze, ale z pewnością jeden z bardziej rozpoznawalnych.

Ministerstwo Finansów bacznie przygląda się BitCoinowi. Dlaczego? Między innymi z tego powodu, że transakcje dokonywane za jego pomocą są niemal całkowicie anonimowe. Ciężko je wyśledzić, nie da się zablokować konta bankowego w trakcie przelewu, bo transfer gotówki odbywa się bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, bez pośredników.

Jak w ogóle działa ta konkretna wirtualna kryptowaluta? Wydobywana jest poprzez wykonywanie obliczeń komputerowych. Dawniej każdy mógł przeznaczyć swoją maszynę, aby ta stała się „górnikiem” kopiącym wirtualne monety. Dziś częściej wykupuje się moc obliczeniową w wielkich farmach, przypominających serwerownie. Dodatkowo, jest ona stosunkowo odporna na inflację, ponieważ przez ograniczenia systemowe, może jej być tylko konkretna ilość, której nie da się „dodrukować”.

Niezależnie od sposobu zdobycia waluty BTC, można nią płacić coraz częściej, zarówno w sieci jak i świecie wirtualnym. Ze względu na anonimowość, istnieją obawy że stanowi preferowany środek płatniczy w wielu odnogach czarnego rynku. Oto co wynika z raportu Ministerstwa Finansów:

Z uwagi na anonimizację transakcji bitcoiny (a także inne kryptowaluty) są uważane za niezwykle atrakcyjne instrumenty dla grup przestępczych, które z ich wykorzystaniem mogą prać pieniądze. Znane są przypadki wykorzystania zalet bitcoina do prowadzenia giełd, będących miejscem oferowania nielegalnych towarów, w tym narkotyków i niedozwolonych farmaceutyków.
GIIF odnotował m.in. przypadek wykorzystania jednego z operatorów serwisu internetowego (giełdy) do próby prania pieniędzy. Środki, za które jeden z uczestników w przedmiotowym serwisie zakupił bitcoiny, pochodziły z przestępstwa polegającego na działaniu szkodliwego oprogramowania.

W związku z powyższym, służby skarbowe informują, że na bieżąco monitorują rynek obrotu BitCoin. Choć same transakcje wirtualnymi monetami są ciężkie, jeśli nie niemożliwe do sprawdzenia, to już wypłaty w euro czy dolarach z giełd takich jak cex.io mogą być obserwowane. Na razie jednak nie doszukano się żadnych nieprawidłowości w związku z ewentualnymi podatkami od transakcji w BTC.

Lubisz interesujące technologicznie rozwiązania i chcesz zainwestować w nowoczesną kryptowalutę? Choć BitCoin jest obecny od 2009 roku, jego wartość wciąż jest wysoka – jedna moneta to około 230 dolarów, a zdobyć ją można kupując lub udostępniając własną moc obliczeniową. Pamiętajmy jednak, że w świetle prawa także tak zdobyte pieniądze stanowią zysk, z którego trzeba się rozliczyć.

Nie jesteś pewien słuszności rozliczeń z urzędem skarbowym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com