Ponad 3000 złotych przeznaczy w tym roku każdy Polak na obronę państwa. Dużo więcej niż w 2023 roku zapłacimy też za funkcjonowanie sądów

Państwo Podatki Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Ponad 3000 złotych przeznaczy w tym roku każdy Polak na obronę państwa. Dużo więcej niż w 2023 roku zapłacimy też za funkcjonowanie sądów

Dokładnie 3117,40 złotych będzie w tym roku kosztować każdego z nas pokrycie wydatków na obronność. To ponad 20% więcej niż w 2023 roku. Z roku na rok zauważalnie rosną też koszty funkcjonowania sądów. Co ciekawe, dopłaty do paliwa rolniczego w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosą niemal tyle co utrzymanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Analizujemy najciekawsze wydatki budżetowe 2024 roku.

W 2023 roku Polska Agencja Kosmiczna dostała dziesięć razy mniej niż Fundusz Kościelny

Zapewne nie raz wielu z nas zastanawiało się jaka część odprowadzanych podatków jest przeznaczana na wybrany obszar funkcjonowania państwa. Sprawdzić można to dość łatwo, bo wystarczy przestudiować zapisy ustawy budżetowej na dany rok. Ciekawe zestawienie w tym zakresie przygotował zajmujący się raportami medialnymi Marcin Szczupak.

https://twitter.com/marcinszczupak/status/1742550779590811866?s=46&t=c8xaiWwQWyMa91GMNjyJBw

Jak się okazuje w każdym roku wszyscy dokładamy spore pieniądze do budowania obronności naszego państwa. W minionym roku każdy Polak musiał bowiem wyłożyć na to zadanie 2571 złotych. Sporo kosztuje nas też obsługa długu Skarbu Państwa, na co łożymy aż 1751 złotych. Na funkcjonowanie sądów w 2023 roku trzeba było wyłożyć po 322 złotych. Co ciekawe, aż 36 złotych musieliśmy dopłacić do zwrotu paliwa rolniczego, a to kwota porównywalna do utrzymania tzw. terytorialsów.

Zaskakująco niewielki procent podatków trafia do Polskiej Agencji Kosmicznej. Do jej funkcjonowania dokładamy zaledwie po 0,51 złotych. To ponad dziesięć razy mniej niż w przypadku chociażby Funduszu Kościelnego. Zdecydowanie więcej wydajemy też na funkcjonowanie Kancelarii Sejmu niż jej odpowiednika w Senacie. W tym pierwszym przypadku jest to bowiem 18,1 złotych. Izba wyższa parlamentu miała dostać od każdego podatnika na swoje bieżące wydatki kwotę 4 złotych.

Wydatki budżetowe 2024 – na obronność wydamy krocie

Sytuacja za naszą wschodnią granicą zmusza rządzących do aktywnego inwestowania w zdolności obronne naszego państwa. W tym obszarze w 2024 roku zaplanowano wydatki na poziomie ponad 117,5 miliardów złotych, co przekłada się na 3,1 % udziału w PKB. Tym samym z odprowadzanych przez nas podatków na to zadanie trafi do budżetu 3117,4 złotych. To ponad 20% więcej niż zaledwie rok temu.

Wzrosty zauważalne są właściwie we wszystkich obszarach funkcjonowania państwa. Na największe zmiany w zakresie wydatków ze wspólnego budżetu trzeba szykować się obszarze sądownictwa powszechnego. Z wyliczeń Marcina Szczupaka wynika, że funkcjonowanie sądów w 2023 roku kosztowało każdego z nas 322 złotych. W bieżącej ustawie budżetowej na ten cel zaplanowano 15,2 miliarda złotych, co wpłynie na zwiększenie udziału Polaków do kwoty 404 złotych. Znacznie więcej planuje także wydać Kancelaria Senatu, która do tej pory funkcjonowała dość oszczędnie. W tym roku jednak na koszty obsługi pracy senatorów przeznaczono o 21% więcej środków niż w minionych 12 miesiącach. Sejmowa większość nie blokowała też budżetu Kancelarii Prezydenta, który 2024 roku wzrósł o 12%.

Wyższych wydatków nie zaplanowano w obszarze odznaczeń państwowych, które drugi rok z rzędu będą kosztowały każdego z nas 17 groszy. Pocieszeniem może być też fakt, że niewiele więcej względem 2023 roku mają wynieść wydatki na obsługę państwowego długu. Minimalizacja kosztów w tym zakresie stanowi jeden z elementów strategii na lata 2024-2027, która ma utrzymać polski budżet w ustawowych progach zadłużenia.