Za chwilę rusza 800 plus. Oto jak sprawdzić termin wypłaty

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji
Za chwilę rusza 800 plus. Oto jak sprawdzić termin wypłaty

Od początku 2024 roku czeka nas podwyżka najpopularniejszego świadczenia socjalnego w kraju. Choć zgodnie z przepisami wypłata 800 plus mogła zostać przesunięta do końca lutego, to ZUS nie przewiduje żadnych opóźnień. Podpowiadamy jak sprawdzić kiedy pieniądze trafią na konta rodziców.

Wypłata 800 plus rusza tuż po Nowym Roku

Z dniem 1 stycznia 2024 roku w życie wchodzi nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona podniesienie dotychczasowego świadczenia 500 plus do kwoty 800 złotych. W przepisach wprowadzających zmiany ustawodawca dał czas Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych na wdrożenie niezbędnych korekt. Tym samym maksymalnym terminem wypłaty miał być 29 lutego 2024 roku, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia.

Z informacji przekazywanych przez ZUS wynika jednak, że urzędnicy są już gotowi do realizacji wypłat w wyższej wysokości. Tym samym pierwsze przelewy zostaną wysłane na konta świadczeniobiorców już 2 stycznia. W pierwszym miesiącu 2024 roku świadczenie zostanie też wypłacone w dniach 4, 5, 9, 12, 16, 18, 19 i 22 stycznia. Harmonogram wypłat jest stały. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy płatność przypada w dzień wolny od pracy, pieniądze przekazywane są w poprzedzający dzień roboczy.

Jak sprawdzić termin wypłaty świadczenia?

Wszelkie informacje dotyczące wypłaty 800 plus zamieszczane są na indywidualnym koncie PUE ZUS. Żeby sprawdzić dzień, w którym pieniądze trafią na konto należy, po zalogowaniu, przejść do zakładki „świadczeniobiorca”. Następnie w menu widocznym po lewej stronie trzeba wybrać „Rodzina 500+. Wniosek i informacje”. W kolejnym kroku klikamy „Szczegóły Twoich wniosków”, a następnie wybieramy interesujący nas wniosek i przechodzimy do zakładki „Szczegóły”. Po wybraniu z listy konkretnego dziecka wystarczy już jedynie kliknąć „Wypłaty i zwroty”. Po wykonaniu tych czynności ukazuje się dzień wypłaty świadczenia.

Terminy realizacji przelewów w 2024 roku nie będą różnić się od tych, które były przypisane do konkretnych osób w 2023 roku. Wypłata 800+ następuje w losowo wybranym dniu. Jeżeli zatem do tej pory świadczeniobiorca otrzymywał pieniądze 18. dnia miesiąca, to w 2024 roku nic w tej kwestii się nie zmieni.

Jak przypomina ZUS, podwyższenie świadczenia również nastąpi automatycznie. Tym samym świadczeniobiorcy otrzymujących dotychczas 500 plus, nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków.

https://twitter.com/zus_pl/status/1737732190056685600

Podwyżka do 800 plus będzie kosztować fortunę

Jak wskazują autorzy projektu zmian w przepisach w 2024 roku liczba dzieci uprawnionych do pobierania świadczenia wyniesie 6 mln 668 tys. To oznacza, że koszt podwyższenia dotychczasowego programu 500 plus o kwotę 300 złotych w przyszłym roku wyniesie 24 miliardy złotych. W kolejnych latach suma będzie niższa ze względu na malejącą populację dzieci, które objęte są wsparciem ze strony państwa. Warto jednak zaznaczyć, że powyższe wyliczenia nie obejmują pieniędzy wypłacanych na rzecz uchodźców z Ukrainy. W związku z tym w budżecie trzeba będzie wygospodarować dodatkowe 234 miliony złotych przeznaczonych dla ponad 250 tysięcy dzieci.

Dla samych rodziców i opiekunów podwyżka świadczenia oznacza, że na ich konta corocznie trafiać będzie więcej środków, które powinny być przeznaczone na utrzymanie i wychowanie dzieci. Za każde dziecko w rodzinie ZUS rocznie wypłaci uprawnionym o 3600 złotych więcej niż do tej pory.