Zła wiadomość dla przedsiębiorców. ZUS znowu wzrośnie, a wysokość składek przebije kolejną barierę

Firma Dołącz do dyskusji
Zła wiadomość dla przedsiębiorców. ZUS znowu wzrośnie, a wysokość składek przebije kolejną barierę

Rządzący poinformowali wczoraj o proponowanej wysokości płacy minimalnej w 2024 r. O ile nowa kwota może spodobać się najmniej zarabiającym, o tyle z pewnością nie spodoba się przedsiębiorcom – i to nie tylko tym, którzy zatrudniają pracowników. Skutkiem dużego wzrostu płacy minimalnej będą wyższe składki ZUS w 2024 r. dla części osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Wyższe składki ZUS w 2024 r. Można już prognozować, ile wyniosą preferencyjne składki

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniona od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Dotyczy to jednak pełnych składek ZUS – w przypadku preferencyjnych składek do wyliczenia podstawy składek bierze się pod uwagę wysokość minimalnego wynagrodzenia. To właśnie dlatego wczorajsza zapowiedź rządzących o znacznej podwyżce pensji minimalnej od 1 stycznia 2024 r. (i kolejnej podwyżce najniższej krajowej w połowie przyszłego roku) może zaniepokoić przedsiębiorców, którzy w przyszłym roku będą płacić preferencyjne składki ZUS.

Podstawę wymiaru składek stanowi dokładnie kwota nie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Tym samym do czerwca 2023 r. podstawa dla preferencyjnych składek wynosi 1047 zł, natomiast od lipca (po wzrośnie płacy minimalnej do 3600 zł) – 1080 zł. To z kolei oznacza, że obecnie (o ile przedsiębiorca korzysta z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) przedsiębiorcy korzystający z ulgi płacą miesięcznie 331,26 zł składek, natomiast od lipca będą płacić 341,72 zł. Znacząca podwyżka czeka ich jednak tak naprawdę dopiero w przyszłym roku – o ile oczywiście pensja minimalna od 1 stycznia 2024 r. faktycznie wyniesie, zgodnie z rządową propozycją, 4242 zł.

Jeśli tak się stanie, wysokość preferencyjnych składek ZUS po raz pierwszy przekroczy 400 zł; od 1 stycznia preferencyjne składki ZUS mogłyby wynieść 401,90 zł. Dodatkowo należy pamiętać o kolejnej planowanej przez rząd podwyżce, mającej wejść w życie 1 lipca 2024 r. (choć z planów rządu wynika, że druga podwyżka najniższej krajowej ma być już w zasadzie kosmetyczna).

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że podwyżka składek rzędu kilkudziesięciu złotych nie powinna robić przedsiębiorcom zbyt dużej różnicy. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że od 2022 r. zmieniła się zasada obliczania składki zdrowotnej. Tym samym realne obciążenia początkujących przedsiębiorców (bo preferencyjne składki można płacić, pod pewnymi warunkami, przez 24 miesiące po założeniu firmy – lub po upływie „ulgi na start”) rosną coraz szybciej.

Pozostali przedsiębiorcy też muszą przygotować się na wzrost kosztów

Wyższa płaca minimalna to oczywiście również wyższe koszty przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Oprócz konieczności wypłacania wyższej pensji zatrudnionym zarabiającym najniższą krajową, przedsiębiorcy muszą przygotować się na konieczność podwyższenia płac również pozostałym pracownikom.