Dowód rejestracyjny można stracić z byle powodu. Zamiast narzekać na złe prawo, lepiej wiedzieć, czego nie wolno

Moto Dołącz do dyskusji
Dowód rejestracyjny można stracić z byle powodu. Zamiast narzekać na złe prawo, lepiej wiedzieć, czego nie wolno

Za co można stracić dowód rejestracyjny? Przepalona żarówka, rysa na szybie, błąd osoby wykonującej przegląd, czy nieprzerejestrowanie samochodu w terminie — to tylko kilka przypadków.

Za co można stracić dowód rejestracyjny?

Zatrzymania dowodu rejestracyjnego dokonuje m.in. Policja, najczęściej drogówka. Jest to jedno z uprawnień tej formacji. Dokument zostanie kierowcy zabrany, gdy ma miejsce stwierdzenie lub uzasadnione przypuszczenie, że pojazd zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu. Policjant zabierze dowód także wtedy, gdy samochód narusza reguły środowiskowe. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny także w związku z badaniami technicznymi. Na przykład wtedy, gdy nie przeprowadzono przeglądu, lub jego data została wyznaczona nieprawidłowo, albo wtedy, gdy okaże się, że przeglądu nie wykonała uprawniona osoba.

Mało kto wie, że podstawą zatrzymania dowodu rejestracyjnego jest również sytuacja, w której dane w CEPiK nie odpowiadają faktom. Nabyty samochód zawsze trzeba przerejestrować, również wtedy, gdy został odziedziczony — np. po najbliższej rodzinie. Jazda z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny lub grzywna nałożona przez sąd. Mimo że dokumentu nie trzeba fizycznie przy sobie mieć, to jego zatrzymanie także odnotowuje się w systemie.

Dowód rejestracyjny łatwo stracić przez błahe uszkodzenia. Na przykład przepaloną żarówkę lub światła bez homologacji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że niesprawne trzecie światło stop (górne) także może skończyć się utratą dowodu rejestracyjnego, o ile uszkodzenie dotyczy samochodu osobowego (o masie nieprzekraczającej 3,5 tony) zarejestrowanego po 1 stycznia 2013 roku. Dużych problemów może nastręczyć pęknięta szyba. Policjanci przyjmują bardzo rygorystyczną interpretację przepisów drogowych — już samo pęknięcie (nawet odprysk) może w ocenie funkcjonariuszy być podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. W wypadku szyb także zbadane może zostać przyciemnienie.

Drobne uszkodzenia mogą stanowić duży problem

Z kolei naruszanie norm środowiskowych to — być może wbrew pozorom — częsta przyczyna zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju przekroczenia norm emisji spalin, dźwięku, czy też różnego rodzaju wycieki płynów. Generalnie wszelkie naruszenia odnoszące się do niezgodności z prawem w zakresie obowiązkowego wyposażenia lub dotyczące różnic pomiędzy faktami a treścią wpisów w dowodzie rejestracyjnym, mogą skończyć się w wypadku kontroli drogowej niekorzystnie dla kierowcy.

Procedura zatrzymania dowodu rejestracyjnego wygląda tak, że w CEPiK pojawia się wpis o zatrzymaniu dokumentu. Następnie ma miejsce ewentualne (nie jest to obowiązek) wydanie zezwolenia czasowego, na maksymalnie 7 dni. Policjant nie pozwoli na dalszą jazdę, gdy dowód rejestracyjny zatrzymano z powodu poważnych uszkodzeń po wypadku oraz naruszeń środowiskowych.

Po dostosowaniu pojazdu do wymogów (jeżeli konieczny jest przegląd), stacja diagnostyczna sama dostarcza te informacje do właściwego urzędu. Na koniec warto dodać, że uprawnienia Policji posiada w omawianym zakresie także Straż Graniczna oraz Służba Celno-Skarbowa.