Całkowity zakaz organizacji wesel w niektórych częściach Polski? Rządzący mają rozważać taki scenariusz

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (79)
Całkowity zakaz organizacji wesel w niektórych częściach Polski? Rządzący mają rozważać taki scenariusz

Zaledwie przedwczoraj informowaliśmy na łamach Bezprawnika, że rządzący rozważają wprowadzenie nowych obostrzeń na weselach. Teraz okazuje się jednak, że w niektórych częściach Polski wesela w ogóle mogą się nie odbyć. Rząd podobno myśli o tym, by wprowadzić zakaz organizacji wesel w wybranych powiatach. 

Zakaz organizacji wesel w niektórych regionach kraju? Rząd ma to rozważać

Na wesela w 2020 zostaną nałożone nowe obostrzenia – i to już jest niemal pewne. Być może będą to wprawdzie bardziej rekomendacje niż sztywne zakazy czy nakazy, jednak Główny Inspektor Sanitarny jasno dał ostatnio do zrozumienia, że coś musi się zmienić. Co wchodzi w grę? Przede wszystkim – zmniejszenie liczby gości (lub przynajmniej pilnowanie, by nie było ich na sali więcej niż 150). Oprócz tego – skrócenie trwania wesela czy nakaz noszenia maseczek na sali weselnej. Oprócz tego niemal na pewno pojawi się rejestr weselników. Możliwe też są kontrole na weselach.

Okazuje się jednak, że rządzący mają rozważać podjęcie jeszcze bardziej radykalnych działań – czyli zakaz organizacji wesel w niektórych regionach Polski. Jak twierdzi „Rz”, Ministerstwo Zdrowia może przedstawić w najbliższych dniach listę regionów w kraju, w których będzie obowiązywać zakaz organizacji wesel. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz stwierdził w rozmowie „Rz”, że takie rozwiązanie faktycznie jest rozważane. Zakaz organizacji wesel dotyczyłby tych powiatów, w których są ogniska zakażeń koronawirusem. Na razie w ministerstwie pracują nad identyfikacją potencjalnych źródeł zakażenia i stworzeniem listy ryzykownych regionów.

To rozwiązanie zakładające, że na weselu wcale nie ma gości z całej Polski

Czy zakaz organizacji wesel tylko w wybranych powiatach ma sens? Niespecjalnie – i to z kilku powodów.

Po pierwsze – na weselach gromadzą się zazwyczaj goście nie tylko z jednej wsi, miasta czy powiatu, ale często – z różnych części Polski. Co zmieni zatem to, że w powiecie X nie będzie można zorganizować wesela (ze względu na ognisko zakażeń), skoro to właśnie z tego powiatu jakaś osoba pojedzie na wesele w drugim końcu Polski?

Poza tym – jeśli w jakichś powiatach wesela miałyby się nie odbywać, to w tych samych regionach powinien zostać też wprowadzony zakaz zgromadzeń i wszelkiego rodzaju innych imprez. Wesela są często ogniskami koronawirusa – ale nie tylko one. Skuteczniejsze byłoby więc czasowe wstrzymanie wszystkich imprez, przyjęć, a także mszy czy funkcjonowania dużych obiektów w danym regionie. Na to jednak prawdopodobnie rządzący się nie zdecydują.

Warto też pamiętać o tym, że rządzący mogli od początku wprowadzić inne zasady dotyczące organizacji wesela w trakcie epidemii. Być może teraz nie trzeba byłoby gorączkowo zastanawiać się, co można zmienić. I to w szczycie sezonu ślubnego.