Już od 1 października wchodzi w życie zakaz palenia węglem w kolejnym regionie. Czeka to zresztą całą Polskę

Codzienne Energetyka Środowisko Dołącz do dyskusji
Już od 1 października wchodzi w życie zakaz palenia węglem w kolejnym regionie. Czeka to zresztą całą Polskę

Od października w kolejnym regionie Polski będzie obowiązywał zakaz palenia węglem. Tym razem zakaz obejmie mieszkańców stolicy – choć przygotować się na niego muszą również osoby, które mieszkają w powiatach podstołecznych. Jednocześnie warto wiedzieć, że nowelizacja uchwały antysmogowej dla Mazowsza przewiduje pewne wyjątki – i wiele osób nadal będzie mogło używać węgla.

Zakaz palenia węglem w Warszawie. Zacznie obowiązywać już 1 października

Jak informuje stołeczny ratusz, już od 1 października zacznie obowiązywać w Warszawie zakaz palenia węglem – to efekt nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Ta sama uchwała wprowadza analogiczny zakaz dla powiatów podstołecznych od 2028 r.

Czy to jednak oznacza, że już od października mieszkańcy stolicy nie będą mogli palić węglem? Niekoniecznie – uchwała bowiem przewiduje szereg wyjątków. Po pierwsze, zakazem nie są objęte instalacje spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się jeszcze przed 1 czerwca 2022 r. oraz instalacje, które spełniają wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się jeszcze przed 2017 r. Należy też podkreślić, że właściciele takich pieców węglowych mogą z nich korzystać do końca ich żywotności. Nie jest zatem tak, że konieczna jest natychmiastowa i przymusowa wymiana „kopciuchów” – choć ratusz do tego zachęca, kusząc dopłatami.

Dotacja na likwidację kopciucha. Warszawa próbuje przekonać mieszkańców dofinansowaniem

Osoby, które jednak zdecydują się na likwidację starego pieca węglowego, mogą wnioskować o dotację w wysokości nawet 70 proc. poniesionych kosztów. Konieczna jest jednak wymiana dotychczasowego źródła ciepła na ekologiczne – czyli np. na pompę ciepła. W grę wchodzi również montaż kotła gazowego, instalacji ogrzewania elektrycznego czy przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Co istotne, osoby, które zlikwidują kopciucha, mogą też ubiegać się o dodatkowe środki na zakup i instalację odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, kolektory słoneczne czy turbina wiatrowa. Ratusz przypomina, że dofinansowaniem objęte może być również wykonanie instalacji centralnego ogrzewania (lub jej zmodernizowanie) czy instalacji ciepłej wody użytkowej.

Warto też pamiętać, że dofinansowanie można otrzymać nie tylko ze stołecznego ratusza. Możliwe jest również ubieganie się o środki z programu Czyste Powietrze.

Warszawa kolejnym miastem z zakazem palenia węglem

Zakaz palenia węglem nie jest w Polsce nowy; już od dłuższego czasu obowiązuje np. w Krakowie. Polacy muszą mieć jednak świadomość, że zakaz będzie systematycznie wprowadzany na terenie całego kraju – Krajowy Program Ochrony Powietrze zakłada, że do 2030 r. zakaz będzie obowiązywać już we wszystkich miastach, a do 2040 r. – również na terenach wiejskich.