Od poniedziałku zamknięte szkoły. Wraca nauka zdalna dla wszystkich

Codzienne dołącz do dyskusji (478) 04.11.2020
Od poniedziałku zamknięte szkoły. Wraca nauka zdalna dla wszystkich

Justyna Bieniek

Na dzisiejszej konferencji premier ogłosił to, co w obecnej sytuacji jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Od poniedziałku 9 listopada zamknięte zostają wszystkie szkoły. Cała nauka przechodzi w tryb zdalny. Jak będzie funkcjonować edukacja na nowych zasadach? 

Od 9 listopada zamknięte szkoły

Na dzisiejszej konferencji zapowiedziane zostały nowe zasady funkcjonowania szkół i przedszkoli. Pojawiło się również kilka dodatkowych rozwiązań mających pomóc w organizacji nauki zdalnej. Rewolucji nie ma, pojawiła się jednak propozycja pomocy dla nauczycieli, która ma ułatwić nauczanie.

Nowe obostrzenia wchodzą w życie od 9 listopada, z obecnych zapowiedzi wynika, że potrwają do 29 listopada, chociaż już dziś premier nie wykluczył, że jeżeli sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie poprawie, zostaną one przedłużone. W najbliższych dwóch tygodniach szkoły mają przejść całkowicie na tryb zdalny. Obejmie to również klasy od 1 do 3. Jak na razie nauka zdalna nie dotyczy przedszkoli, żłobków oraz szkół specjalnych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Do 29 listopada przedłużona została również nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych i wszystkich szkołach ponadpodstawowych. W trybie zdalnym mają odbywać się także zajęcia na uczelniach wyższych. Utrzymany zostaje zakaz przemieszczania się młodzieży do 16 roku życia w godzinach od 8 do 16 bez opieki rodzica lub opiekuna.

Nauka zdalna od poniedziałku i wsparcie finansowe od MEN

Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że nauka zdalna odbywać się będzie na zasadach znanych z wiosny tego roku. Dla starszej młodzieży zasady nauki zdalnej nie ulegają zmianie. Oczywiście premier zapowiedział możliwość otrzymania zasiłku opiekuńczego dla rodziców najmłodszych dzieci.

Nowością jest obietnica dodatku pieniężnego dla każdego z nauczycieli. Ma on stanowić dodatkowe wsparcie finansowe. Będzie mieć postać bonu, którym prawdopodobnie będzie dysponowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dla każdego z nauczycieli przeznaczona zostanie kwota 500 zł z której będą mogli pokryć koszt zakupu sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

Wprowadzenie nauki zdalnej nie oznacza jednak całkowitego zamknięcia szkół. Będą one musiały zapewnić możliwość opieki dla dzieci medyków i służb mundurowych. Jak na razie nie są jednak znane szczegóły, w jakiej formie opieka ta będzie funkcjonować. Z zapowiedzi wynika jednak, że świetlice będą czynne tylko i wyłącznie dla dzieci rodziców bezpośrednio zaangażowanych w walkę z pandemią.