Premier: zamykamy całkowicie szkoły, galerie handlowe, instytucje kultury i hotele. „Nowe restrykcje są potrzebne”

Gorące tematy Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (458)
Premier: zamykamy całkowicie szkoły, galerie handlowe, instytucje kultury i hotele. „Nowe restrykcje są potrzebne”

Od kilku dni trwa debata, na jakie kolejne ograniczenia zdecydują się rządzący. Dziś ostatecznie zapadła już decyzja co do ich kształtu. Rządzący zdecydowali się na zamknięcie szkół, galerii handlowych, instytucji kultury i hoteli. Restrykcje będą obowiązywać od soboty, w przypadku szkół – od poniedziałku.

30 października premier Morawiecki ogłosił decyzję o zamknięciu cmentarzy i nakazie pracy zdalnej dla pracowników administracji państwowej. Nie zdecydował się jednocześnie na wprowadzenie nowych obostrzeń na terenie Polski. To z kolei wywołało naturalną dyskusję – czy rząd planuje pełny lockdown? A może w grę wchodzą – jak twierdził wicepremier Gowin – jedynie ograniczenia w przemieszczaniu się i kolejne restrykcje dla handlu, takie jak chociażby zamknięcie galerii handlowych i innych dużych sklepów wolnostojących (z wyjątkiem sklepów spożywczych)? Rządzący w międzyczasie przekonywali, że zrobią wszystko, by nie doprowadzić do pełnego lockdownu. Ostatecznie potwierdziła się informacja, że nowe obostrzenia zostaną ogłoszone 4.11 na konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia.

Jak zapowiadał jeszcze dzisiaj rano szef KPRM Michał Dworczyk, decyzje ogłoszone na konferencji „ograniczą nasze funkcjonowanie i ilość kontaktów społecznych”. Jak stwierdził, „dopóki nie ma skutecznej szczepionki, to najlepszym lekiem na epidemię jest sposób znany od starożytności – czyli izolacja, ograniczenie kontaktów międzyludzkich”.

Nowe obostrzenia z 4.11. Konferencja premiera Morawieckiego

Słowa szefa KPRM potwierdziły się. Jak na konferencji stwierdził premier, kolejne restrykcje są bardzo potrzebne – zarówno dla ochrony służby zdrowia jak i samych ludzi. Podkreślił też, że „trudno mówić o stabilizacji”, jeśli chodzi o wzrost liczby zakażeń. Poprosił również obywateli o pozostanie w domu, gdy tylko jest to możliwe. Ogłosił też nowe obostrzenia:

  • klasy 1-3 szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalnej – wszyscy uczniowie będą uczyć się w domach co najmniej do końca listopada
  • kolejne ograniczenia również dla instytucji kultury (kin, teatrów) – zostaną one całkowicie zamknięte
  • obiekty hotelarskie tylko dla gości odbywających podróże służbowe
  • w sklepach o powierzchni poniżej 100m2 – tylko 1 osoba na 10 m2
  • zamknięte galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, punktów usługowych)

Premier obiecał też bon 500 zł dla nauczycieli na zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia lekcji w trybie zdalnym.

Jak poinformował premier, „dalej czeka nas już tylko narodowa kwarantanna”. Ma to nastąpić, kiedy wskaźniki przekroczą powyżej 70-75 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Restrykcje, które ogłosił dzisiaj (łącznie z tymi, które już funkcjonują) mają obowiązywać do 29 listopada.

Premier Morawiecki zaapelował po raz kolejny do pracodawców o przeniesienie pracowników do pracy zdalnej. Prezes Rady Ministrów zwrócił się również do protestujących – by przenieśli ten protest do sieci.

Jak poinformował, rząd również opracował wstępne zasady pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych obowiązującymi (i przyszłymi) obostrzeniami. Pomoc ma przyjąć m.in. formę świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS.