Szykują się spore zmiany w mieszkaniach od deweloperów. Inwestycje będą musiały spełniać nowe wymagania

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Szykują się spore zmiany w mieszkaniach od deweloperów. Inwestycje będą musiały spełniać nowe wymagania

Już jakiś czas temu minister Waldemar Buda zapowiedział „walkę z patodeweloperką”. Teraz jednak pojawił się już projekt rozporządzenia, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, jakie rozwiązania przewidział rząd. Jakie zmiany w mieszkaniach od deweloperów czekają nas już wkrótce?

Zmiany w mieszkaniach od deweloperów

Co się zatem zmieni i do jakich wymogów będą musieli stosować się deweloperzy? Po pierwsze – zmianie ulegnie minimalna odległość budynku (o przynajmniej czterech nadziemnych kondygnacjach) od granicy działki. Będzie ona wynosić co najmniej 5 metrów, podczas gdy teraz (w zależności od tego, czy w ścianie są okna lub drzwi) wynosi 3 lub 4 metry. Projekt rozporządzenia zakłada również wprowadzenie minimalnej odległości pomiędzy ścianami budynku produkcyjnego lub magazynowego o powierzchni przekraczającej 1000 mkw. a ścianami budynku mieszkalnego wynoszącej 30 m.

Miejsca postojowe i place zabaw

Kolejne planowane zmiany w mieszkaniach od deweloperów dotyczą miejsc postojowych. Wprowadzone zostanie ograniczenie dotyczące liczby miejsc postojowych zbliżonych do okien budynków, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami. Odsetek takich miejsc ma wynosić maksymalnie 6 proc. Zmiany są spowodowane tym, że do tej pory deweloperzy potrafili wykonać znacznie więcej takich miejsc – ze względu na fakt, że „zwykłe” miejsca postojowe muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od okien. W przypadku miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami takiego wymogu nie ma.

Nowe rozporządzenie ma też pomóc w walce z betonozą. Jak czytamy w projekcie, na działkach budowlanych przeznaczonych pod publicznie dostępny plac o powierzchni powyżej 1000 mkw. co najmniej 20 proc. powierzchni tego placu należy urządzić jako teren biologicznie czynny, o ile wyższy procent nie wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy jednak taki przepis faktycznie pomoże w walce z betonozą? Równie dobrze deweloper może pozostawić teren zielony na obrzeżach – i istnieje spora szansa, że zmieści się w wymaganych normach.

Jeśli chodzi o zmiany w mieszkaniach od deweloperów, firmy deweloperskie będą również zobowiązane do wykonania placu zabaw dla dzieci – nawet jeśli stawiany jest tylko jeden budynek (wyjątkiem są takie, w których jest mniej niż 20 mieszkań). Jednocześnie wprowadzone zostaną wymogi, które taki plac zabaw ma spełniać – po to, by skończyć z „placami zabaw”, które składają się np. z ławki i jednej huśtawki. Rozporządzenie przewiduje jednak kilka wyjątków, dzięki którym deweloper nie będzie musiał zapewnić placu zabaw na terenie inwestycji (np. gdy w odległości 300 m od granicy działki istnieje publicznie dostępny plac zabaw dla dzieci).

Lokale użytkowe o powierzchni co najmniej 25 mkw.

Kolejna zmiana dotyczy powierzchni lokali użytkowych – jeśli lokal nie będzie znajdować się na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku (przy czym musi być do niego dostęp z zewnątrz), to jego minimalna powierzchnia będzie musiała wynosić 25 mkw. Dla deweloperów to chyba najistotniejsza zmiana, ponieważ część z nich sprzedaje „lokale użytkowe” o niższej powierzchni, zlokalizowane na wszystkich piętrach – które później de facto są przeznaczone na najem krótko- lub długoterminowy. Rządzący chcą to ukrócić i dążą do tego, by lokale, które później będą zamieszkiwane, nie były mniejsze niż wspomniane 25 mkw.

Dodana została również nowa regulacja dotycząca balkonów i logii:

Zgodnie z nową regulacją w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w przypadku wykonania więcej niż jednego balkonu na jednej płycie balkonowej należy zastosować pomiędzy tymi balkonami odpowiedną przegrodę. Przegroda powinna mieć odpowiednią wysokość (co najmniej 2,2 m mierzoną od poziomu posadzki balkonu) oraz szerokość (wynoszącą co najmniej szerokości balkonu, a w przypadku gdy balkon ma szerokość równą lub większą niż 2 m – min. 2 m).

Oprócz tego przegroda powinna charakteryzować się odpowiednią przepuszczalnością światła. Rządzący poprzez zmiany chcą zapewnić mieszkańcom większą prywatność. Może się jednak okazać, że efekt będzie odwrotny – i deweloperzy dojdą do wniosku, że nowych mieszkań z balkonami po prostu nie opłaca się budować.

Pomieszczenie do przechowywania wózków i rowerów

Co ciekawe, zmiany w mieszkaniach od deweloperów obejmą również konieczność wykonania pomieszczenia gospodarczego o powierzchni min. 15 mkw. na potrzeby przechowywania wózków dziecięcych i rowerów. Deweloper, zamiast wspomnianego pomieszczenia, będzie mógł wykonać również wiatę lub altanę.

W niektórych przypadkach deweloper będzie musiał również zapewnić pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci oraz pomieszczenie umożliwiające przewinięcie osoby dorosłej ze szczególnymi potrzebami.

Rozporządzenie ustanawia też dodatkowe wymogi w zakresie izolacyjności akustycznej drzwi wejściowych do mieszkania z klatki schodowej lub korytarza komunikacji ogólnej. Dzięki temu ma zostać zwiększony komfort akustyczny w lokalach mieszkalnych.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w ciągu 6 miesięcy od ogłoszenia. Warto jednocześnie zaznaczyć, że jeśli przed wejściem w życie przepisów deweloper zdąży złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, to w przypadku takiej inwestycji stosowane będą dotychczasowe przepisy.