Co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po zerwanych zaręczynach? Wszystko zależy od interpretacji

Rodzina Dołącz do dyskusji (162)
Co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po zerwanych zaręczynach? Wszystko zależy od interpretacji

Miłość miłością, a wszyscy prawnicy wiedzą, że wszelkie stosunki międzyludzkie bezpieczniej i pewniej jest interpretować zgodnie z przepisami prawa. W myśl zasady, że prawo ma odpowiedź na wszystko. Krótki poradnik dotyczący zerwanych zaręczyn i problemu, jaki zwykle występuje w takich sytuacjach. Co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po zerwaniu zaręczyn? Czy zwrot pierścionka zaręczynowego jest konieczny?

Jak odzyskać pierścionek zaręczynowy?

Patrząc na pierścionek zaręczynowy od strony prawnej, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czym są zaręczyny w świetle prawa. Od tego w głównej mierze zależy, jak potraktujemy ich materialny dowód.

Darowizna, zadatek czy nienależne świadczenie – pierścionek zaręczynowy może być traktowany na różne sposoby. Trudno jednoznacznie zakwalifikować go do jednej z powyższych opcji. Jego status zależny od dróg, jakie wybierzemy, interpretując prawnie samą instytucję zaręczyn, a tych jest kilka.

Zwrot pierścionka zaręczynowego – kiedy?

Uznając zaręczyny za umowę przedwstępną, pierścionek zaręczynowy możemy uznać za zadatek. Ewentualne ich zerwanie, będzie wiązało się z jego zwrotem. Ale tylko w określonych przypadkach.

Pierścionek zostanie u narzeczonej, jeżeli za zerwanie zaręczyn odpowiada narzeczony (były). Jeżeli zaręczyny zerwała narzeczona, pierścionek powinien zostać zwrócony mężczyźnie.

Ponieważ kwestia zerwania zaręczyn i ewentualnego zwrotu uregulowana jest również zwyczajem, pozwala on na odstąpienie od konieczności zwrotu podwójnego zadatku. Na co zresztą pozwalają przepisy prawa cywilnego.

Podobnie będzie przedstawiać się obowiązek zwrotu pierścionka w przypadku potraktowania go jako darowizny. Pierścionek zostanie u narzeczonej, jeżeli to mężczyzna zerwał zaręczyny. Jeżeli kobieta – mężczyzna może żądać zwrotu darowizny. Zanim to jednak nastąpi, musi udowodnić narzeczonej rażącą niewdzięczność. Zwrot pierścionka może nastąpić tylko w przypadku zażądania zwrotu darowizny i udowodnienia rażącej niewdzięczności.

Trzecią opcją jest potraktowanie pierścionka jako świadczenia nienależnego. W myśl przepisów kodeksu cywilnego świadczenie staje się nienależne, jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty. Jeżeli za cel świadczenia uznamy małżeństwo to jego niezawarcie, czyli zniknięcie podstawy świadczenia, może być podstawą do dochodzenia zwrotu świadczenia – zwrotu pierścionka zaręczynowego, bez względu na to, kto zawinił jego niezawarciu.

Domagając się zwrotu, trzeba pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Nie można żądać zwrotu świadczenia, jeżeli jego spełnienie czyni zadość zasadom współżycia społecznego. Na szczęście ta kwestia jest sprawą mocno indywidualną, zależną od sytuacji.

Czy powinno się zwracać pierścionek zaręczynowy?

Kwestia zwrotu pierścionka zaręczynowego to dość drażliwy temat. Bądź co bądź, jest on pewnym symbolem. Przy podjęciu decyzji można oczywiście kierować się zasadami i zwyczajem. W końcu to tak naprawdę z nich wypływają przepisy prawa cywilnego. Jeśli jednak szukacie poparcia swoich postanowień, odwołanie się do przepisów prawa jest jak najbardziej na miejscu.

Fot. tytułowa do art. Zwrot pierścionka zaręczynowego – Pexels