Dodatkowe 500 lub 1000 plus miesięcznie może wejść w życie już od przyszłego roku. Rodzice zdecydują, ile chcą otrzymywać

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (3)
Dodatkowe 500 lub 1000 plus miesięcznie może wejść w życie już od przyszłego roku. Rodzice zdecydują, ile chcą otrzymywać

Jednym z elementów Polskiego Ładu ma być utworzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Chodzi o dodatkowe 12 tys. zł na drugie dziecko (i kolejne). Wbrew oczekiwaniom niektórych nie będzie to jednak jednorazowa wpłata na konto. 

12 tys. zł na drugie dziecko – ale w ratach

Rządzący postanowili stworzyć kolejny program socjalny, którego celem jest wsparcie rodzin – ale tych z dwójką i więcej dzieci. Co więcej, skorzystają prawdopodobnie tylko rodziny, w których drugie lub kolejne dziecko urodzi się już w trakcie trwania programu (chociaż, jak twierdzi minister Maląg, ten temat będzie jednym z elementów debaty społecznej, która ma rozpocząć się 26 maja).

W przeciwieństwie do 500 plus, które rodzice otrzymują na dziecko co miesiąc, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia, środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą wpływać na konto rodziców tylko przez krótki, określony czas.

12 tys. zł przyznawane na drugie i kolejne dziecko będzie bowiem wypłacane w ratach. Jak przyznała minister Maląg w wywiadzie dla „SuperExpressu”, rodzice dziecka będą mogli pobierać świadczenie między jego 12 a 36 miesiącem życia. Czyli maksymalnie – przez dwa lata. Rodzice uprawnieni do świadczenia będą mieć zasadniczo dwie opcje. Mogą pobierać pieniądze tylko przez rok (np. między 12 a 24 miesiącem życia) – wtedy miesięcznie otrzymają 1000 zł. Druga opcja zakłada, że 12 tys. zł na drugie dziecko państwo będzie wypłacać przez okrągłe dwa lata. Świadczenie wyniesie w takiej sytuacji 500 zł miesięcznie.

Tym samym rodzice, którzy byli przekonani, że otrzymają jednorazowy, bezzwrotny przelew od państwa po urodzeniu drugiego lub kolejnego dziecka mogą się rozczarować. Prawdopodobnie mechanizm rozbicia świadczenia z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na raty ma zapobiegać sytuacjom, w którym rodzice automatycznie przeznaczają środki np. na zakup używanego samochodu, remont czy np. zagraniczne wakacje. Jest większa szansa na to, że rodzice wydadzą otrzymane pieniądze np. na opłacenie żłobka czy wynajęcie niani. Takie rozwiązanie mogłoby umożliwić wielu kobietom powrót do pracy.

Jeśli szeroka debata społeczna faktycznie będzie mieć miejsce, rządzący muszą zmierzyć się z jednym pytaniem

12 tys. zł dla rodzin z dziećmi wywołało poruszenie wśród opinii publicznej z wielu powodów. Część obywateli uważa, że to kolejny już program socjalny wspierający wyłącznie rodziny z dziećmi. Część z kolei nie rozumie, dlaczego świadczenie otrzymają jedynie rodziny z drugim i kolejnym dzieckiem. I to zwłaszcza, jeśli pieniądze z programu mogłyby się przyczynić do aktywizacji zawodowej matek z małymi dziećmi.

Oczywiście pozostaje też pytanie, jaki będzie ostateczny kształt programu. Tego możemy dowiedzieć się już niedługo. Wszystko wskazuje na to, że świadczenie wejdzie w życie już w przyszłym roku.