Polacy w dalszym ciągu uwielbiają pożyczki pozabankowe. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka

Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Polacy w dalszym ciągu uwielbiają pożyczki pozabankowe. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka

Z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że Polacy uwielbiają pożyczki pozabankowe. Do tego stopnia, że wzrost udzielanych zobowiązań finansowych tego typu rok do roku jest trzycyfrowy. Powodem takiego stanu rzeczy jest między innymi niezwykle dynamiczny wzrost sektora pożyczek. Nie bez znaczenia jest tutaj także chęć Polaków do zaciągnięcia szybkiego zobowiązania, która ma pokryć często wiele wydatków.

Wzrost udzielonych pożyczek w stosunku do marca 2023 wyniósł aż 251 proc. To rekordowy wynik firm pożyczkowych

Z danych wynika, że sektor pożyczek pozabankowych notuje rekordowe wyniki finansowe, a skokowe wzrosty udzielonych pożyczek są spowodowane niesłabnącą chęcią Polaków do ich zaciągania. O tym zjawisku wypowiadał się w informacji prasowej Biura Informacji Kredytowej kierownik Zespołu Analiz BIK Sławomir Nosal.

Sektor pożyczek pozabankowych rośnie w szybkim tempie zarówno pod względem liczby, jak i wartości. Marcowa wartość sprzedaży była najwyższa w historii. Największą część tej sprzedaży stanowiły pożyczki gotówkowe, których w marcu udzielono na również rekordową kwotę 1,14 mld zł.

Największy wzrost liczby udzielonych pożyczek dotyczył zobowiązań wysokokwotowych od 5 tys. zł

Polacy pokochali nie tylko branie małych kwot w firmach pożyczkowych, ale także zaczęli życzliwym okiem patrzeć na oferty firm, dotyczące pożyczek powyżej 5 tys. zł. Dane BIK nie pozostawiają żadnych wątpliwości – dynamika wzrostu w sektorze pożyczek powyżej 5 tys. zł przekroczyła +90 proc. Kierownik Zespołu Analiz BIK Sławomir Nosal za główne przyczyny takich wzrostów udzielonych pożyczek podawał szybki i łatwy dostęp do finansowania.

Suma udzielonych pożyczek pozabankowych w samym I kwartale 2024 wynosiła 4,85 mld zł. Na tę kwotę składają się nie tylko pożyczki gotówkowe (3,25 mld zł), ale także pożyczki celowe (1,41 mld) oraz karty i limity pożyczkowe (0,2 mld zł).

Z publikowanych przez ekspertów danych wynika, że pożyczki pozabankowe są zaciągane przede wszystkim na pokrycie bieżących wydatków

Eksperci są zgodni – bieżące wydatki to jeden z podstawowych powodów, dla których Polacy zaciągają kredyty pozabankowe. Z danych wynika, że z tego powodu pożyczki zaciągnęło aż 27 proc. klientów. Na dalszych miejscach uplasowała się konieczność wyposażenia domu lub mieszkania, zakup urządzeń AGD lub RTV, a także finansowanie zakupu samochodu. Wielu klientów traktuje pożyczki tego typu jako alternatywę dla kredytu bankowego, zaciąganego np. za pośrednictwem aplikacji bankowej. Eksperci alarmują jednak, że takie traktowanie pożyczek pozabankowych jest niebezpieczne, szczególnie wtedy, gdy utracimy kontrolę nad ilością zaciągniętych zobowiązań.