Dwa dni opieki nad dzieckiem do wykorzystania tylko do końca roku

Praca Prawo Dołącz do dyskusji (26)
Dwa dni opieki nad dzieckiem do wykorzystania tylko do końca roku

W polskim prawie zapisane są pewne przywileje związane z posiadaniem potomstwa. Jednym z nich są 2 dni opieki nad dzieckiem. Warto jednak pamiętać, że takie niewykorzystane dni nie przechodzą na następny rok kalendarzowy. Dlatego w grudniu pracodawcy mogą spodziewać się wielu wniosków ze strony zatrudnionych.

Każdemu rodzicowi, który ma dziecko do lat czternastu, przysługują w roku dwa dni opieki. Zazwyczaj wykorzystywane są one przez opiekunów na różne sytuacje losowe, gdzie syn lub córka nie są chorzy, ale z jakiegoś powodu potrzebny jest dzień wolny, by nimi się zająć.

Są to dodatkowe dni, niezależne od urlopu wypoczynkowego. Wykorzystać można je zarówno naraz, jako dwa dni z rzędu, jak i podzielić na mniejsze części. O tym, jak to będzie wykorzystane, decyduje pracownik, w pierwszym wniosku złożonym w danym roku kalendarzowym.

Dwa dni opieki do wykorzystania tylko do końca roku

Pod koniec roku najistotniejsze jest jednak to, że niewykorzystane 2 dni opieki nad dzieckiem nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy. Jeżeli więc jakiś pracownik nie zdąży wykorzystać ich do 31 grudnia 2021 roku, to nie przechodzą one na następny rok i od 1 stycznia ich limit znów wynosi dwa.

Oczywiście pracownik, zanim zdecyduje się na skorzystanie z tego typu wolnego, powinien to ustalić z pracodawcą. W wielu miejscach pracy obowiązuje specjalne wzory wniosków, gdzie zatrudniony wpisuje, w jakim terminie chciałby wykorzystać te uprawnienia. Pracodawca teoretycznie nie musi się zgodzić, jednak powinien on wtedy wyznaczyć inny termin, upływający przed końcem roku, kiedy pracownik będzie mógł skorzystać ze swojego uprawnienia.

2 dni opieki nad dzieckiem przypadają na oboje rodziców i są niezależne od liczby potomstwa

Co istotne, te dwa dni urlopu przysługują, niezależnie od tego ile dzieci się posiada. Jest to też wspólny limit dla obojga rodziców. Oznacza to, że to sami opiekunowie muszą określić, czy jedno z nich wybierze w ciągu roku oba dni opieki nad dzieckiem, czy też np. podzielą się po jednym.

Za czas tej opieki pracownikom przysługuje też pełne, 100% wynagrodzenia, tak samo jakby byli w tym czasie na urlopie.

W przypadku osób zatrudnionych na część etatu takie zwolnienie w ramach opieki nad zdrowym dzieckiem przysługuje proporcjonalnie, przy czym niepełne godziny zaokrągla się w górę:

Pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu. Przysługiwać będzie mu 12 godzin opieki nad zdrowym dzieckiem w roku (16 godzin x 3/4 etatu = 12 godzin)

Pracownik jest zatrudniony na 5 / 6 etatu. Przysługiwać będzie mu 14 godzin opieki nad zdrowym dzieckiem w roku (16 godzin x 5/6 etatu = 13,33 godziny, w zaokrągleniu w górę 14 godzin).

W sejmie jest projekt, który ma zwiększyć limit opieki nad zdrowym dzieckiem nawet do 5 dni

W przyszłości pracownikom przysługiwać może nawet 5 dni opieki nad zdrowym dzieckiem w roku. Tak wynika z przepisów, które są w Sejmie i zostały skierowane do czytania 23 czerwca 2021 roku.

W tym momencie ustawa ta, której głównym założeniem miało być wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, utknęła jednak w rządowej zamrażarce i nie wiadomo czy i kiedy pojawi się ponownie.