Niektórzy właściciele nieruchomości mogą wnioskować o specjalne dofinansowanie. Można otrzymać do 5 tys. zł

Nieruchomości Samorządy Środowisko Dołącz do dyskusji
Niektórzy właściciele nieruchomości mogą wnioskować o specjalne dofinansowanie. Można otrzymać do 5 tys. zł

Osoby, które rozważały zakup zbiornika na deszczówkę czy wykonanie dachu retencyjnego powinny zainteresować się możliwością uzyskania dofinansowania na ten cel. Warto jednak przy tym pamiętać, że 5 tys. zł dofinansowania dla właścicieli domów przyznaje tylko część gmin. 

5 tys. zł dofinansowania dla właścicieli domów

Program „Złap deszcz”, w ramach którego można uzyskać do 5 tys. zł dofinansowania dla właścicieli domów (i do 10 tys. zł dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych) ruszył już 3 kwietnia. Sęk w tym, że w przeciwieństwie do programu „Moja Woda” (z którym bywa mylony) nie jest programem ogólnopolskim, a lokalnym, co oznacza, że został uruchomiony tylko w części miejscowości. Nabór wniosków ruszył we Wrocławiu (ale z powodu dużego zainteresowania mieszkańców nabór został zamknięty już 17 kwietnia), ale o dofinansowanie można ubiegać się m.in. też w Toruniu, Gliwicach, Krakowie. Osoby zainteresowane otrzymaniem dofinansowania powinny zatem sprawdzić stronę urzędu miasta lub gminy.

Warunki programu mogą nieznacznie różnić się między miastami, jednak co do zasady możliwe jest 5 tys. zł dofinansowania dla właścicieli domów, którzy chcą gromadzić deszczówkę i przyczyniać się do retencjonowania wody. Zazwyczaj też właściciele nieruchomości mogą starać się o dotację na zakup i montaż tych samych rozwiązań i urządzeń co w programie Moja Woda, czyli m.in.:

  • zbiorników na wodę deszczową (zarówno nadziemnych jak i podziemnych),
  • instalacji umożliwiających zagospodarowanie wody opadowej i roztopowej,
  • instalacji do retencjonowania wody i jej wykorzystania,
  • zielonych dachów.

Dofinansowanie nie pokrywa również nigdy całości kosztów – zazwyczaj można uzyskać do 80 proc. finansowania.

Co z programem Moja Woda?

Osobom, które nie mają możliwości skorzystania z lokalnego programu dotacji, pozostaje czekać na rządowy program Moja Woda. Problem polega jednak na tym, że na razie nie wiadomo, czy w tym roku w ogóle się pojawi. Jak twierdzi rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

Uprzejmie informujemy, że trwają prace nad zwiększeniem alokacji środków dostępnych w programie i uruchomieniem kolejnego naboru wniosków w ramach programu priorytetowego „Moja Woda”. Ostateczny kształt programu oraz jego budżet nie zostały jeszcze określone. Liczymy, że do rozpoczęcia kolejnego sezonu inwestycyjnego uda się zaprosić wszystkich chętnych do aplikowania o środki i przystąpienia do jej rozliczenia zgodnie z warunkami programu.

Z pewnością niepokojące może być to, że w 2022 r. nabór wniosków do programu Moja Woda ostatecznie nie został uruchomiony; z drugiej strony z wypowiedzi rzecznika wynika jednak, że już teraz trwają prace nad tegorocznym programem. Można przypuszczać, że jeśli nabór zostanie ogłoszony, stanie się to w maju.