Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy pomysł rządu (można wręcz powiedzieć: sztandarowy) na poprawę losu polskich emerytów. Nie budzi on jednak entuzjazmu polskich pracowników. Pracownicy rezygnują z PPK choćby jeszcze dziś.
Jeśli zastanawiasz się co to są PPK, wyjaśniliśmy to – najprościej jak się da – w osobnym artykule. Czy Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrym pomysłem? To sprawa co najmniej dyskusyjna. Wprawdzie ma słuszność rząd, że emerytury z ZUS to za mało i wielu przyszłych emerytów może być skazanych na głodówkę. To dobrze, że myślą jak zachęcić Polaków do dodatkowego oszczędzania.
77,6% pracowników nie ufa Pracowniczym Planom Kapitałowym
Z drugiej strony Polacy zostali przez Platformę Obywatelską, a co następnie ponowiło Prawo i Sprawiedliwość, pozbawieni swoich oszczędności z OFE. Większość Polaków nie wierzy w ZUS, nie wierzy też w oszczędzanie z państwem i albo woli oszczędzać na własną rękę, albo wyznaje zasadę, że woli nie oszczędzać wcale. W poniższym artykule bazuję na statystykach zebranych przez Pracodawców RP. Ogólne założenia PPK zna 55,4% badanych, co jest w mojej ocenie dobrym wynikiem (choć lekko niewiarygodnym, pewnie weryfikacja wiedzy w postaci małego testu diametralnie obniżyłaby ten wynik). Nie ufa im z kolei aż 77,6% badanych.
Pracownicy rezygnują z PPK. 41,3% nawet dziś
Aż 41,3% pracowników ma zamiar wypisać się z PPK od razu po starcie programu. Moim zdaniem to imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że państwo staje na głowie, by zachęcić ludzi do pozostawania w PPK. W całym internecie, również naszym serwisie, od miesięcy uprawiany jest nielegalny marketing szeptany zachwalający PPK. Rząd robi też to, w czym się specjalizuje, czyli rozdaje pieniądze (polski socjal jest największy na świecie) – pracownicy dostaną dotację z budżetu państwa w postaci składki powitalnej (250 zł) i corocznej kwotowej dopłaty (240 zł).
Wzór rezygnacji z PPK do pobrania znajduje się również na łamach naszego serwisu, ale trzeba go wypełnić i zanieść pracodawcy, co też jest dodatkowym utrudnieniem w tym oto rzekomo dobrowolnym programie. Ba – trzeba będzie ten proceder powtarzać co 4 lata. Mimo to 41,3% pracowników wypisze się z PPK od razu. Niektórzy pracownicy rezygnują z PPK już 1 lipca 2019 r. Biorąc pod uwagę wspomniane zachęty oraz fakt, że rezygnacja z Pracowniczych Planów Kapitałowych wiąże się jednak z koniecznością poniesienia pewnego wysiłku intelektualno-organizacyjnego, wynik ten jest absurdalnie duży.
Jednocześnie badanie Pracodawców RP wskazuje, że tylko 18,1% ze wszystkich uczestników PPK ma zamiar zwiększyć składkę ponad wpłatę podstawową.