Pracownicze Plany Kapitałowe wchodzą w życie, a ty nadal nie rozumiesz czym są PPK? „To takie OFE, tylko inne”

Finanse Gorące tematy Podatki Praca dołącz do dyskusji (119) 29.06.2019
Pracownicze Plany Kapitałowe wchodzą w życie, a ty nadal nie rozumiesz czym są PPK? „To takie OFE, tylko inne”

Jakub Kralka

Nie martw się, nie jesteś sam. Motywowany przez kilku czytelników daruję sobie złożone analizy i najprościej jak się da przedstawię ogólne założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.  Co to są PPK?

Z góry przepraszam za skalę uproszczeń. Jeśli ktoś wskoczył już na wyższy poziom zainteresowania tematem, pod tym linkiem: Pracownicze Plany Kapitałowe, publikujemy nieco więcej informacji na ich temat.

Pierwsza wiadomość jest w miarę dobra – PPK startują już od poniedziałku (1 lipca 2019), ale początkowo obejmą tylko naprawdę wielkie przedsiębiorstwa – zatrudniające ponad 250 osób. Ostatecznie wszyscy zostaniemy do nich przymuszeni, ale jeszcze nie teraz – proces wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych odbywać będzie się przez kilka lat.

A czym właściwie są Pracownicze Plany Kapitałowe? Co to są PPK?

Chodzi o to, żeby Polacy dodatkowo oszczędzali na swoją emeryturę, ponieważ sam ZUS może im w przyszłości nie wystarczyć.

Pamiętacie może OFE? No to PPK to „takie OFE, tylko inne”. Oczywiście stopień zaufania do OFE drastycznie spadł po tym jak nasze pieniądze zabrali sobie z niego (do państwowej kieszeni) politycy PO, potem PiS, a Trybunał Konstytucyjny im to wszystko przyklepał. PPK w teorii ma się różnić tym, że pieniądze odkładane na PPK będą naszą własnością (a nie środkami publicznymi – tak broniono sensowności procesu grabieży OFE).

Kolejna z różnic polega na tym, że członkostwo w OFE było dla wielu osób przymusowe. Korzystanie z PPK ma być dobrowolne, o ile dobrowolnym można nazwać obowiązek wypisywania się z tego raz na cztery lata (na wolnym rynku UOKiK uznałby taką ofertę za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów). Pracownik może zdecydować jaką część swojej miesięcznej wypłaty przekaże PPK, od 0,5% (w niektórych przypadkach) do 4%.

Pieniędzmi zgromadzonymi w ramach PPK nadal będą zarządzały towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), natomiast tym razem otrzymają z tego tytułu znacząco mniejsze prowizje. Inna będzie też forma konsumpcji pieniędzy po osiągnięciu okolic wieku emerytalnego.

Czy warto oszczędzać w PPK?

Największą zaletą PPK jest fakt, że można się z nich wypisać. Przynajmniej w teorii, ponieważ rządzący dołożyli wszelkich starań, by wypisanie się z PPK było trudne. Największą wadą jest to, że już od poniedziałku niejako z automatu zostają do nich zapisani wszyscy pracownicy firm zatrudniających ponad 250 osób, a to z kolei oznacza, że dostaną mniejsze wynagrodzenia do ręki. Jakby tego było mało, pisemną rezygnację z PPK trzeba będzie składać co 4 lata.

Rząd podchodzi bardzo poważnie do wdrożenia swojego sztandarowego projektu, w poważnej prasie prawniczej można natrafić na liczne reklamy PPK, w których znajdziemy komunikaty o „materiałach promocyjnych”, choć nie sposób ustalić kto jest reklamodawcą… Ktoś uprawia też w celu zareklamowania pracowniczych planów kapitałowych nielegalny marketing szeptany – podszywa się pod internautów i wypisuje peany pod artykułami w sieci, również na Bezprawniku. To smutne i niepokojące, jeśli za nielegalną reklamą PPK stoi sam rząd.

119 odpowiedzi na “Pracownicze Plany Kapitałowe wchodzą w życie, a ty nadal nie rozumiesz czym są PPK? „To takie OFE, tylko inne””

 1. Taki zły jest ten rząd? Poprzedni ukradł 300000000mln złotych z OFE i co medal byś dał? Szczam na takie pieprzenie jak w tym artykule. Strona pro pełowska=pro złodziejska

  • O cholera, ukradli aż 300.000.000.000.000? 300 bilionów złotych?

   Rozumiem, że rząd Prawa i Sprawiedliwości posiadający obecnie pełną władzę ustawodawcza, wykonawczą i sądowniczą już rozprawił się z tymi złodziejami, a wina została im udowodniona?

   A nie, chwila… przecież kradzież z OFE dopiero jest planowana. Przez rząd PiS właśnie. Ale tego nie było w ulotkach, prawda propagandzisto?

   • Przecież tam nigdy by nie było nawet 300 miliardów, bo prędzej by zaczęli normalnie wypłacać z tego emerytury gdyby nie inne wykorzystanie tych środków. Może twierdzenie jest trochę ryzykowne ale tak po prawdzie to wszystkie rządy po 1989 roku powinny dostać zarzut „kradzieży” ?, wydatkowania niezgodnie z przeznaczeniem, przecież składki ZUS i OFE miały budować kapitał przyszłych i częściowo już obecnych emerytów , ale niech z ostrożności procesowej będzie podejrzenie jw. Przecież te środki nie istnieją zostały już wydane na emerytury i renty, może i inne działania socjalne dla obecnych emerytów rencistów, a miały przecież budować kapitał .

 2. Trzeba być naprawdę naiwnym,by się w to ładować po tym,co sie stało z OFE.Prędzej czy później któryś rząd tą kasę też ukradnie/zamieni na wirtualne wpisy w ZUS.

 3. To kolejna skarbonka w której masz zbierać i którą upaństwowimy i z której zabierzemy kasę gdy już się trochę nazbiera a będzie potrzebne na ……. tutaj może nie skomentuję Patrz OFE

 4. Pomijając już to czy te środki są prywatne czy nie to życie już pokazało wielokrotnie do jak bezprawnych i nieuczciwych praktyk może brak pieniędzy skłonić rządy łagodne ;)

 5. Dziwne, za starego rządu było OFE, za tego pseudo właściwego ppk… I tak ZUS i podobne obracają moimi pieniędzmi a ja muszę d lekarza chodzic(co prawda teraz przez telefon) ale prywatnie to jedno yytanie do oszołomów którzy wymyślają głupoty i mamią większość obietnicami…te pieniądze na OFE, ppk czy jak byście nie nazwali to danina.. TO OKRADANIE LUDZI KTÓRZY PRACUJĄ ŻEBY UTRZYMAĆ RODZINĘ I PRZEŻYĆ A NIE UTRZYMYWAĆ BANDE SKURWYSYNOW I ZLODZIEJI..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *