cOsoby, które noszą się z zamiarem założenia firmy – niezależnie czy w bliższej, czy w dalszej przyszłości – powinny koniecznie odwiedzić ZUS między 23 a 27 września. Mogą w tym czasie uzyskać wiele istotnych informacji, które pozwolą na rozwianie ewentualnych wątpliwości na temat prowadzenia firmy.
Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS
Na Bezprawniku pisaliśmy już o tym, jak zarejestrować firmę – staraliśmy się też rozwiać wątpliwości dotyczące m.in. małego ZUS-u i innych kwestii, które mogą być priorytetowe dla małych przedsiębiorców. Tym razem jednak to sam ZUS postanowił odpowiedzieć na pytania dotyczące własnego biznesu i wyjaśnić kwestie prawne, które wzbudzają największe zainteresowanie. W dniach od 23 do 27 września odbędzie się piąty już Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS, podczas którego specjaliści będą do dyspozycji osób myślących o założeniu własnej firmy.
Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS to także okazja do spotkania ze specjalistami z PIP czy US
Zakład Ubezpieczeń Społecznych najwidoczniej doskonale zdaje sobie jednak sprawę z tego, że osoby rozważające stworzenie własnego biznesu interesują nie tylko takie kwestie jak np. składki ZUS, ulga na start czy możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Osoby prowadzące firmę interesują też interpretacje podatkowe (i ich uwzględnianie) czy przepisy prawa pracy. Ze względu na to przyszli przedsiębiorcy będą mogli porozmawiać również ze specjalistami z PIP, Urzędu Skarbowego czy nawet Narodowego Funduszu Zdrowia.
Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS to wydarzenie, które powinno też zainteresować osoby prowadzące już własny biznes
Warto przy okazji zauważyć, że Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS to wydarzenie, które powinny odwiedzić także osoby prowadzące już własną firmę. Przedsiębiorcy będą mogli wziąć udział w specjalnych szkoleniach i seminariach organizowanych na terenie całego kraju. Specjaliści ZUS opowiedzą przy okazji o nowych usługach i opcjach dostępnych dla przedsiębiorców. Mowa m.in. o usługach w ramach Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Wiedza u źródła
Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS to przede wszystkim okazja do zaczerpnięcia wiedzy… u źródła, a także do zweryfikowania swoich wyobrażeń na temat kontaktu z urzędnikami państwowymi. Kontakt z prawnikiem czy księgowym nie zawsze zastąpi w pełni kontakt ze specjalistą pracującym w danym urzędzie. To oni dysponują najświeższymi informacjami. Są też w stanie wytłumaczyć kwestie, które przysparzają problemów nawet osobom posiadającym pewną wiedzę na dany temat.
Dodatkowo dla osób, które dopiero rozważają prowadzenie własnej firmy Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS pozwoli na oswojenie się z niektórymi kwestiami i przekonanie się, że w razie wątpliwości warto udawać się nie tylko do prawnika czy biura rachunkowego, ale też do urzędów. Przedsiębiorcy zdecydowanie zbyt często unikają kontaktu z instytucjami państwowymi, nie mają też nawyku zadawania pytań w tego rodzaju placówkach. To z kolei skutkuje tym, że przedsiębiorcy wolą często w ogóle nie zadać pytania i zrobić „po swojemu”. Wszystko w obawie, że urzędnik wprowadzi ich w błąd lub wręcz zacznie dopytywać samego przedsiębiorcę i będzie próbował dopatrzyć się nieprawidłowości z jego strony. Tymczasem rzeczywistość na ogół nie jest taka straszna – i warto się o tym przekonać.