Biała lista podatników, aktualizacja wpisów czy sama obecność na wykazie wzbudza spore emocje już blisko od miesiąca. Ci, którzy się na niej znaleźli, odetchnęli z ulgą. Gorzej mają przedsiębiorcy, których lista nie objęła. Nie ma cię na białej liście podatników? Sprawdziłeś już niemalże wszystkie możliwe opcje i nadal nie wiesz, dlaczego nie jesteś objęty wykazem? Może chodzić o ten dopisek na fakturze.
Aktualizacja w CEIDG, sprawdzenie STIR w swoim banku czy weryfikacja rodzaju rachunku bankowego – to najczęstsze opcje, które sprawdzają przedsiębiorcy, których obecnie nie ma na białej liście podatników. Na ostateczne „rozprawienie się” z wykazem jest coraz mniej czasu. Jak się okazuje, jest jeszcze jedno rozwiązanie, które niestety bardzo łatwo jest przeoczyć.
Czytaj też: Biała lista podatników VAT – jak dodać rachunek firmowy?
Niby oczywiste, ale nie dla wszystkich – kwestia VAT kluczowa
Ci, którzy pomimo wizyt w urzędach i weryfikacji dokumentów nie znajdą swoich danych na białej liście podatników, to przedsiębiorcy nie będący VATowcami. Z punktu widzenia niektórych to oczywiste, aczkolwiek zapominają o tym sami zainteresowani.
Jeśli podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i nie jest VATowcem, nie znajdzie się na białej liście podatników. Nie pomogą tutaj wizyty w urzędach czy aktualizacja formularza CEIDG. Przedsiębiorca, który wystawia faktury z dopiskiem „Zwolnienie z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy o podatku od towarów i usług” z wykazu jest wykluczony, bo jak można się domyślić po samej nazwie, biała lista podatników jest dla VATowców.
Biała lista podatników VAT – aktualizacja. Jest na to sposób
Aby uniknąć sankcji za ewentualne niedociągnięcia, do nowego roku lepiej uregulować kwestię obecności na białej liście podatników. Wbrew pozorom, przedsiębiorcom, którzy nie są VATowcami pójdzie to stosunkowo łatwo.
Wystarczy, że wypełni on formularz VAT-R, który w przypadku firm nie będących VATowcami nie jest obowiązkowy. Czym jest formularz VAT-R? To dokument, który służy, najprościej mówiąc, do „zapisania się i wypisania” z listy płatników VAT bądź VAT-EU. Jego wypełnienie, nawet przy zaznaczeniu opcji, iż jest się zwolnionym z VAT, utworzy automatycznie pusty wpis w białej księdze podatników. Dalej już „z górki”, bo pozostaje opcja zgłoszenia rachunku bankowego, by w końcu ujrzeć pełny zapis w wykazie.
Na zweryfikowanie obecności na białej liście podatników, rozwianie wszelkich wątpliwości bądź aktualizację danych przedsiębiorcy mają czas do końca grudnia bieżącego roku. Po tym okresie zaczynają obowiązywać sankcje, które już wzbudzają niemałe emocje wśród podatników.