Francuscy bezdomni są karani grzywnami za niestosowanie się do kwarantanny domowej. Organizacje pozarządowe biją na alarm, a władze planują podjąć pewne działania. Niektórzy pewnie stwierdzą, że wprowadzony zostanie „model polski”. Bezdomni a kwarantanna.
Kwarantanna domowa we Francji
Serwis „Euronews”, powołując się na doniesienia organizacji charytatywnych, podaje, że francuscy policjanci karzą bezdomnych grzywnami za złamanie kwarantanny domowej.
Warto przypomnieć, że niedawno, bo tydzień temu, Prezydent Francji – Emmanuel Macron – ogłosił krajową politykę samoizolacji. Wprowadzony został obowiązek kwarantanny, którą należy odbywać w domu.
Obowiązek przebywania w domu jest co do zasady bezwzględny i nie ma od niego za wiele wyjątków. Można opuszczać miejsce kwarantanny w zasadzie jedynie w celu zrobienia zakupów, odbycia podróży do pracy, czy też na krótkie spacery.
Ogólnokrajowa kwarantanna trwać ma co najmniej 15 dni, a osoby, które uchylają się od tego obowiązku, zostaną ukarane grzywną w wysokości od 38 do 135 EUR. Swoją drogą kary wydają się niskie, porównując je do tych, które stosuje się w Polsce – do 30 tys. złotych.
Bezdomni są karani za to, że nie ma ich w domu
Siłą rzeczy osobami, które nie są w stanie poddać się kwarantannie, są bezdomni. Odpowiednie organizacje pozarządowe podają, że ukarano wielu z nich – m.in. w Lyonie, Bayonne i Paryżu.
Jak przekazał francuskiej agencji prasowej (AFP) Florent Gueguen, dyrektor Francuskiej Federacji Solidarności (FAS), walczącej z ubóstwem i bezdomnością,
Prosimy o przekazanie informacji władzom lokalnym, aby natychmiast zaprzestały stosowania sankcji w odniesieniu do bezdomnych
Z kolei Maud Bigot, dyrektor oddziału Samu Social w Lyonie, oświadczyła, że jej zespół otrzymał w ciągu jedynie dwóch dni aż kilkanaście telefonów od bezdomnych, wobec których zastosowano grzywnę.
Bezdomni a kwarantanna
Oczywiste jest, że osoba bezdomna nie jest w stanie poddać się kwarantannie domowej. Trzeba jednak pamiętać, że istotą samoizolacji jest nie tyle przesiadywanie w domu, co w odosobnieniu. W Polsce osoby bezdomne mają możliwość, aby kwarantannę odbyć. Jedna z kobiet nawet niedawno uciekła z takiego ośrodka, manifestując swój wegetarianizm, który miał zostać pogwałcony.
Podobnym tropem w najbliższym czasie pójdzie Francja. Powstać ma sieć centrów samoizolacji dla bezdomnych, których nie można izolować w mieszkaniach i co do których nie zachodzą przesłanki determinujące konieczność hospitalizacji.
To dobrze, że takie działania są podejmowane. Abstrahując od dyskusji na temat samej bezdomności, trzeba pamiętać, że w interesie całej ludzkości – nie tylko społeczeństw – jest powstrzymanie epidemii koronawirusa. Karanie bezdomnych grzywnami nie przyniesie żadnego rezultatu. Nie znajdą oni przez to domów, a i z egzekucją kary może być bardzo duży problem.