ZUS nie wyklucza kontroli przedsiębiorców. Może chcieć sprawdzić, kto sztucznie zaniżał przychody, by otrzymać świadczenie postojowe

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (282)
ZUS nie wyklucza kontroli przedsiębiorców. Może chcieć sprawdzić, kto sztucznie zaniżał przychody, by otrzymać świadczenie postojowe

Możliwa jest kontrola przedsiębiorców pobierających świadczenie postojowe – zapowiada ZUS. Tym samym kłopoty mogą mieć ci, którzy sztucznie zaniżali swoje przychody – np. poprzez manipulację wystawianiem faktur.

Kontrola przedsiębiorców pobierających świadczenie postojowe. ZUS ostrzega

Opisywaliśmy już na Bezprawniku, jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe i jakie warunki należy spełnić, by je otrzymać. W przypadku wnioskowania o świadczenie po raz pierwszy, samozatrudniony musi wykazać spadek przychodów o 15 proc. – w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku w stosunku do poprzedzającego go miesiąca. Ubiegając się o świadczenie po raz kolejny, przedsiębiorca ma obowiązek oświadczyć, że jego sytuacja finansowa nie uległa poprawie.

Jak się okazuje, niektórzy przedsiębiorcy sztucznie zaniżają swoje przychody. Wbrew pozorom, to dość proste – wystarczy, że część faktur wystawią znacznie później niż faktyczna data sprzedaży – tak, aby stworzyć wrażenie, że ich przychody cały czas maleją. W rzeczywistości zatem ich sytuacja finansowa może być znacznie lepsza, a spadek przychodów to jedynie efekt manipulacji.

Na niebezpieczeństwo sztucznego zaniżania przychodów zwrócił uwagę także i ZUS. Zapowiedział, że możliwa jest kontrola przedsiębiorców pobierających świadczenie – właśnie w celu sprawdzenia, czy w rzeczywistości nie wyłudzają świadczenia.

KAS może skontrolować firmę, ZUS – zweryfikować stan faktyczny. Pytanie tylko brzmi, w jaki sposób

Jak przyznał w rozmowie z portalem MamBiznes.pl rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, ZUS może zweryfikować stan faktyczny uzasadniający przyznanie świadczenia. Jak potwierdził, Zakład dysponuje odpowiednimi instrumentami, by ocenić, czy przedsiębiorca spełnia warunki programu bez dodatkowych czynności z jego strony, np. manipulowania fakturami. Z kolei skarbówka może samozatrudnionego skontrolować.

Na czym miałaby polegać potencjalna kontrola przedsiębiorców pobierających świadczenie postojowe? Tego do końca nie wiadomo. Bez wątpienia zarówno ZUS jak i KAS będą mieć łatwiejsze zadanie przy weryfikowaniu osób na umowach cywilnoprawnych, które również wnioskowały o świadczenie postojowe.

Przedsiębiorcy czekają na wniosek o kontynuację świadczenia postojowego

Początkowo świadczenie postojowe miało być świadczeniem jednorazowym – ostatecznie jednak rządzący zdecydowali, że będzie można je pobrać trzykrotnie. Z tego względu w maju wielu przedsiębiorców może złożyć wniosek o świadczenie po raz pierwszy (na samym początku nie odczuwali negatywnych skutków finansowych epidemii koronawirusa). Oni mogą bez problemu złożyć wniosek np. przez PUE ZUS.

Pozostali przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o kontynuację wypłaty świadczenia, mogą się jednak niepokoić, bo w PUE ZUS nie ma jeszcze osobnego wniosku o ponowne przyznanie świadczenia. Ci przedsiębiorcy mogą skorzystać jednak z innego rozwiązania, co potwierdza sam ZUS – wystarczy, że złożą wniosek korzystając z dostępnych w tym momencie druków.

Aktualizacja:

Od dzisiaj w PUE ZUS dostępny jest wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia.