Jak poprawnie złożyć wniosek o świadczenie postojowe? ZUS przestrzega przed błędami, które popełniają przedsiębiorcy

Firma Dołącz do dyskusji (131)
Jak poprawnie złożyć wniosek o świadczenie postojowe? ZUS przestrzega przed błędami, które popełniają przedsiębiorcy

O świadczenie postojowe mogą starać się samozatrudnieni i osoby na umowach cywilnoprawnych – oczywiście pod pewnymi warunkami. ZUS objaśnia, jak poprawnie złożyć wniosek o świadczenie postojowe dla przedsiębiorców. Zakład przestrzega, że błędy we wniosku opóźnią otrzymanie pomocy. O tym powinny pamiętać zwłaszcza osoby, które będą chciały ponownie skorzystać z prawa do świadczenia.

Jak poprawnie złożyć wniosek o świadczenie postojowe dla przedsiębiorców?

Pisałam już na łamach Bezprawnika, kto może ubiegać się o świadczenie postojowe. Informowaliśmy też, że zwolnienie ze składek ZUS nie wpływa na możliwość skorzystania ze świadczenia oraz że pomoc trafi do pierwszych przedsiębiorców już 15 kwietnia.

Jak jednak poprawnie złożyć wniosek o świadczenie postojowe dla przedsiębiorców? ZUS przypomina o istotnych kwestiach. Wniosek można złożyć za pośrednictwem platformy PUE ZUS, w placówce (do skrzynki) lub za pośrednictwem poczty.

Jeśli chodzi o złożenie wniosku przez PUE ZUS, po zalogowaniu na swoje konto i przejście do sekcji płatnik, należy wybrać wniosek RSP-D (z listy dostępnych dokumentów).

We wniosku nie trzeba ręcznie uzupełniać swoich podstawowych danych – powinny zostać uzupełnione automatycznie. Osoba składająca wniosek musi natomiast podać numer swojego rachunku bankowego. Jeśli numer konta został wcześniej zgłoszony do ZUS, można wybrać go z rozwijanej listy. To właśnie na numer konta podany we wniosku zostanie przelane świadczenie postojowe.

Kolejnym krokiem jest wybranie formy opodatkowania w 2020 r. W następnej sekcji należy wskazać wysokość przychodów (w dwóch ostatnich miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia wniosku) – jeśli samozatrudniony nie zawiesił działalności gospodarczej. Jeśli zawiesił działalność po 31 stycznia 2020 – wskazuje przychód w sekcji IV. Na koniec osoba składająca wniosek powinna zaznaczyć, czy obejmuje ją ubezpieczenie społeczne rolników.

ZUS jednocześnie uczula, że jeżeli w sekcji II podatnik wskazał Kartę podatkową i zwolnienie z opłacania podatku VAT (jako formę opodatkowania), nie wypełnia części III ani IV (czyli tych, w których wskazuje przychód), a jedynie – część V (oświadczenie o objęciu ubezpieczeniu społecznym rolników).

ZUS przypomina również, że wniosek elektroniczny trzeba także podpisać – za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego (e-dowodu). W przypadku wniosku papierowego podpisać część III i V (jeśli przedsiębiorca nie zawiesił działalności) IV i V (jeśli to zrobił) lub tylko V (jeśli wskazał kartę podatkową i zwolnienie z opłacania podatku VAT).

Świadczenie postojowe także dla korzystających z ulgi na start i małego ZUS

Samozatrudnieni, którzy korzystają z ulgi na start, małego ZUS lub małego ZUS-u plus również mogą składać wniosek o świadczenie postojowe – oczywiście jeśli spełniają pozostałe warunki do uzyskania świadczenia.