To już pewne – po weekendzie czeka nas kolejne luzowanie obostrzeń. 3 etap zacznie się 18 maja, w poniedziałek. Z ulgą mogą odetchnąć wreszcie restauratorzy, fryzjerzy czy kosmetyczki. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś szczegóły kolejnego etapu odmrażania gospodarki.
Luzowanie obostrzeń 3 etap
Od 18 maja restauracje znów będą mogły przyjmować klientów. Co ciekawe, nie tylko w obszarze swoich gastronomicznych ogródków, ale też w środku. Trzeba będzie jednak zachować dwumetrowy odstęp między stolikami. To rozwiązanie satysfakcjonować będzie więc nie tylko tych gastronomów, którzy mają przestrzeń na rozstawienie ogródka. Otwarte będą mogły być też na podobnych zasadach kawiarnie oraz bary.
Kolejny ważny element trzeciego etapu zniesienia obostrzeń to pozwolenie na powrót zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Na to czekali z niecierpliwością nie tylko pracownicy tych zakładów, ale też ich klienci, z których wielu marzy o uporządkowaniu wreszcie tego, co noszą od tygodni na głowie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla jednak, że na przykład u fryzjera nie będzie mogła działać poczekalnia.
18 maja wejdą też w życie zmiany w komunikacji miejskiej. Nie będzie można usiąść na 30% miejsc. Do tej pory zablokowana była połowa miejsc. Z kolei w kościołach – od 17 maja limit będzie zmniejszony, teraz będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.
Kolejna dziedzina życia, w której wprowadzane są poluzowania, to kultura. 18 maja będą mogły zacząć działać kina plenerowe, w tym samochodowe. Wznowione zostaną też prace na planach filmowych (dobrze, w końcu zaraz platformom VOD skończą się filmy do wypuszczenia).
Otwarte na nowo zostaną też hale sportowe. Przy ograniczeniu liczby osób zależnym od powierzchni obiektów. Na przykład 12 osób + trener w obiektach do 300 metrów kwadratowych, a w obiektach powyżej 1000 m2 aż 32 osoby + trzech trenerów.
Premier zaprzeczył też pogłoskom o planach zamknięcia województwa śląskiego.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Nie zamierzamy zamykać woj. śląskiego, ale dzisiaj jest potrzeba pomocy i ta pomoc będzie tam szeroko płynąć. Dziękuję polskim górnikom, dzięki którym mamy prąd w gniazdkach i znaczną część suwerenności energetycznej.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
(artykuł jest aktualizowany)
Luzowania w szkołach
Premier ogłosił też plan stopniowego otwierania szkół. 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. Tego dnia będzie też można otworzyć schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Z kolei 25 maja rząd umożliwi prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Wprowadzona też zostanie możliwość konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów klas ósmych.
I jeszcze jedna ważna zmiana dla najmłodszych. Od 17 maja z domu, bez opieki rodziców, będą mogły również wychodzić dzieci poniżej 13 roku życia.
Z kolei 25 maja będą mogły wrócić zajęcia na uczelniach wyższych. Dotyczy to przede wszystkim studentów ostatnich lat studiów. Ale też chodzi o możliwość odbycia tych zajęć, których nie dało się przeprowadzić zdalnie.
Co nadal będzie zamknięte?
Niestety na ponowne otwarcie swojej działalności wciąż poczekać będą musieli między innymi właściciele siłowni i klubów fitness. Dla nich przewidziano dopiero kolejny etap luzowania obostrzeń. Nie ma też mowy o wznowieniu działalności klubów muzycznych, a także o pozwoleniu na organizację nawet niewielkich wydarzeń. Amatorzy pływania również muszą obejść się smakiem, bo nowe reguły funkcjonowania basenów muszą jeszcze poczekać na ich wdrożenie.
Jakie luzowania wprowadzono do tej pory?
Przypomnijmy, że nowe zasady od 4 maja zakładają odmrożenie między innymi branży turystycznej. Dzięki temu w miniony weekend pierwsi goście mogli już wypoczywać w wybranym przez siebie zakątku Polski. Hotele i pensjonaty musiały jednak wprowadzić obowiązkowy room-service dla gości. Od pierwszych dni maja działają też na nowo galerie handlowe, choć spora część sklepów wciąż pozostaje zamknięta (z powodu małej liczby klientów, ale też trudności z wprowadzeniem nowych reguł sanitarnych). 6 maja zezwolono na powrót do pracy żłobków i przedszkoli, choć duża część samorządów jeszcze nie skorzystała z tej możliwości. Wreszcie 4 maja wprowadzono też w życie plan odmrażania sportu. Otwarto na nowo orliki, wypożyczalnie sprzętu wodnego, a także… pola golfowe.