Możesz sprawdzić, co się dzieje z twoim wnioskiem o świadczenie postojowe i poznać datę wypłaty środków. ZUS tłumaczy jak to zrobić

Finanse Firma Praca Dołącz do dyskusji (263)
Możesz sprawdzić, co się dzieje z twoim wnioskiem o świadczenie postojowe i poznać datę wypłaty środków. ZUS tłumaczy jak to zrobić

Część samozatrudnionych, którzy złożyli w maju wniosek o świadczenie postojowe (lub o jego kontynuację), nadal czeka na wypłatę świadczenia z ZUS. Teraz jednak mogą sprawdzić, co dzieje się z ich wnioskiem. To samo dotyczy osób na umowach cywilnoprawnych.

Status wniosku o postojowe do sprawdzenia w PUE ZUS

Dobra wiadomość dla samozatrudnionych, którzy zastanawiają się, jaki jest status ich wniosku o postojowe. Na platformie PUE ZUS mogą bez problemu sprawdzić, na jakim etapie jest wniosek, który złożyli.

Po zalogowaniu na platformę, muszą koniecznie przejść do zakładki „Płatnik” w prawym górnym rogu. Następnie wśród zakładek w panelu po lewej stronie należy znaleźć zakładkę „Dokumenty i wiadomości”. Po kliknięciu w nią rozwiną się inne opcje – należy wybrać „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Oczom płatnika powinien ukazać się status wniosku (np. czy świadczenie jest już wypłacone itd.).

źródło: materiały ZUS

ZUS przypomina również, że w PUE ZUS można sprawdzić nie tylko status wniosku o postojowe, ale również datę wpływu wniosku, kanał wpływu wniosku, jego symbol, datę wypłaty i kwotę świadczenia. Jeśli wniosek o świadczenie postojowe został odrzucony, płatnik pozna także datę wydania decyzji odmownej. Dla wniosku RSP-D można sprawdzić także szczegóły, takie jak identyfikator wniosku, numer rachunku bankowego, a nawet formę opodatkowania, którą płatnik wskazał we wniosku.

Zakład informuje, że status wniosku o postojowe mogą sprawdzić osoby, które złożyły wnioski RSP-D, RSP-DK, RSP-C i RSP-CK.

Status wniosku o postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych

Warto pamiętać, że status wniosku o postojowe mogą podejrzeć także osoby na umowach cywilnoprawnych, które złożyły wniosek o przyznanie pomocy. Aby to zrobić, wystarczy, że z profilu ogólnego od razu przejdą do zakładki „Dokumenty i wiadomości”, a następnie – do „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Dla wniosku RSP-C można sprawdzić też podobne szczegóły jak w przypadku wniosku RSP-D. Podanych informacji jest zresztą znacznie więcej – wśród nich jest m.in. rodzaj umowy, datę jej zawarcia, okres czy miesięczny przychód z jej tytułu.

Ostatnia tura wypłat świadczenia postojowego za maj

Wszystko wskazuje na to, że wypłata postojowego za maj będzie mieć kolejną, ostatnią już turę. To może być niezwykle istotne dla tych, którzy jeszcze nie otrzymali świadczenia, a chcą składać odpowiedni wniosek o kontynuację w czerwcu. Wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres można składać najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym otrzymano świadczenie.