ZUS poinformował, kiedy nastąpi kolejna wypłata świadczenia postojowego. Są dobre wiadomości dla przedsiębiorców

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (698)
ZUS poinformował, kiedy nastąpi kolejna wypłata świadczenia postojowego. Są dobre wiadomości dla przedsiębiorców

Maj przyniósł świetne wiadomości dla przedsiębiorców – wypłata świadczenia postojowego nastąpi jeszcze w tym tygodniu. 

Zgodnie z informacją podaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do końca tego tygodnia zostanie skierowana kolejna transza przelewów. Pieniądze trafią na konta 200 tysięcy przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski, a jeszcze nie otrzymali pieniędzy. Po przelewie piątkowej transzy łączna kwota wypłaconego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia postojowego wyniesie aż 600 milionów złotych. Z pomocy skorzystało do tej pory około pół miliona przedsiębiorców.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził, że rozpatrzył już większość wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. ZUS poinformował również, że do tej pory trafiło do niego ponad 700 tysięcy wniosków od samozatrudnionych. Natomiast osoby na umowach cywilnoprawnych złożyły ponad 100 tysięcy wniosków.

Kto może uzyskać świadczenie postojowe?

O świadczenie postojowe mogą ubiegać się samozatrudnieni oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Żeby móc skorzystać ze świadczenia, samozatrudnieni muszą wykazać spadek przychodów w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca jeszcze wcześniejszego.

Kwota, jaką mogą otrzymać samozatrudnieni wynosi 80 proc. pensji minimalnej, tj. 2080 zł. Osoby na umowach cywilnoprawnych mogą liczyć na świadczenie postojowe w tej samej wysokości, chyba że ich przychód z okresu ostatnich 3 miesięcy był niższy niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji otrzymają 1300 zł świadczenia. Zarówno w przypadku samozatrudnionych, jak i osób na umowach cywilnoprawnych obowiązuje ograniczenie maksymalnego dozwolonego przychodu. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przychód nie może być wyższy niż 300 proc. prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia za 2020 r., czyli 15 681 zł.

Wypłata za maj to nie koniec wypłat z tytułu świadczenia postojowego

Jeżeli złożyliście wniosek o świadczenie postojowe i nadal nie dostaliście pieniędzy warto jutro sprawdzić konto. Może macie szczęście i znajdziecie się w gronie 200 000 przedsiębiorców, którym wypłata świadczenia postojowego przypadnie na maj. Natomiast jeśli jeszcze nie złożyliście takiego wniosku, zachęcamy do skorzystania z naszej instrukcji jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe. Tylko poprawne złożenie wniosku gwarantuje, że otrzymacie pieniądze z tarczy antykryzysowej. Ponadto świadczenie postojowe przysługuje tylko na trzy miesiące. Jednak należy pamiętać o tym, że żeby skorzystać kolejny raz należy ponownie złożyć wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres. W nim należy zadeklarować, że sytuacja majątkowa nie uległa poprawie. Obowiązuje zasada, że brak wniosku o kolejne świadczenie postojowe oznacza brak wypłaty.