Termin na zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego został przedłużony do 14 lipca – to efekt problemów z dostępem do strony internetowej rejestru. Przedsiębiorcy, którzy zostawili ten obowiązek na wczoraj, a z powodu awarii nie zdołali dokonać zgłoszenia, mają dziś ostatnią szansę. W innym wypadku grożą im wysokie kary.
Zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego jednak do 14 lipca
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych wszedł w życie na mocy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Spółki, które zostały zarejestrowane przed 13 października 2019 r. miały czas na zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do 13 lipca. „Nowe” spółki, czyli zarejestrowane w KRS po tej dacie, muszą dokonywać zgłoszenia niemal od razu – w ciągu siedmiu dni.
Okazuje się jednak, że wielu przedsiębiorców postanowiło dokonać zgłoszenia dosłownie na ostatnią chwilę, czyli wczoraj. Na ich nieszczęście strona internetowa, za pośrednictwem której można było zgłosić się do rejestru, miała awarię – część przedsiębiorców miało trudności w wypełnianiu formularza, przez co nie mogli dokonać zgłoszenia. Ministerstwo Finansów już poinformowało, że „pracuje nad rozwiązaniem trudności”. Ze względu na problemy ze stroną internetową termin zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego został przedłużony ostatecznie do 14 lipca.
Kara w wysokości nawet miliona złotych nie odstraszyła przedsiębiorców przed zgłoszeniem na ostatnią chwilę
Nie do końca wiadomo, co było powodem problemów. Prawdopodobne jest jednak, że po prostu zbyt wiele osób próbowało dokonać zgłoszenia na ostatnią chwilę. Jeśli tak, to udowadnia to dwie rzeczy.
Po pierwsze – niestety, ale to już kolejna sytuacja, w której podatnicy (i generalnie obywatele) mają problem z wywiązaniem się z nałożonego na nich obowiązku ze względu na problemy z systemem, serwerem czy dostępnością usługi. W przeszłości podobne problemy były np. z białą listą podatników VAT (a konkretnie: ze sprawdzaniem kontrahentów), usługą Twój e-PIT czy z dostępem do ePUAP. „E-państwo” to zatem wciąż do pewnego stopnia fikcja – cyfryzacja wprawdzie postępuje, ale jest obarczona wieloma błędami.
Po drugie – można dziwić się przedsiębiorcom, którzy zgłoszenie do CRBR zostawili na ostatnią chwilę. Zwłaszcza, że przecież ustawodawca przewidział wysokie kary za niezgłoszenie do CRBR w terminie. Maksymalna wysokość kary to nawet milion złotych.
Niepokoić może też to, że już wcześniej przedsiębiorcy popełniali liczne błędy we wpisie do CRBR. Niektórzy w dodatku – jak najbardziej świadomie.