Dobra wiadomość dla przedsiębiorców – w lipcu zostaną uruchomione kolejne bezzwrotne dotacje. Tym razem jednak za przyznane środki będzie można sfinansować wyłącznie pomoc prawną. Niestety – z pomocy skorzysta prawdopodobnie tylko niewielka część przedsiębiorców, w dodatku tych z najmniejszym „stażem”.
Bezzwrotne dotacje na pomoc prawną
W czerwcu i lipcu bezsprzecznie największym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszyła się dotacja na kapitał obrotowy. Wielu mikro- i małych firm musi jednak jeszcze poczekać, by nabór wniosków ruszył także w ich województwie.
Okazuje się jednak, że w lipcu ruszą kolejne bezzwrotne dotacje – tym razem na pomoc prawną. Wsparcie uruchamia Ministerstwo Rozwoju, a z pomocy będą mogli skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że mniejsze podmioty nie będą musiały czekać na uruchomienie pomocy przez urzędy marszałkowskie czy inne instytucje na poziomie samorządowym. Program będzie obsługiwany wyłącznie przez PARP (tak jak ma to miejsce w przypadku dotacji na bieżącą działalność gospodarczą dla średnich firm). Agencja będzie zarówno przyjmować wnioski jak i wypłacać dotacje.
Warunki przyznania dotacji
Bezzwrotne dotacje na pomoc prawną będą mogli otrzymać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż 5 lat. Tym samym rządzący umożliwiają skorzystanie z pomocy wyłącznie podmiotom, które stosunkowo krótko funkcjonują na rynku.
To jednak nie wszystko. Okazuje się, że okres, w którym przedsiębiorca osiąga przychody z działalności operacyjnej nie może być dłuższy niż trzy ostatnie lata przed złożeniem wniosku do PARP. Dodatkowo przedsiębiorca musi jeszcze przedstawić dokument potwierdzający zainteresowanie inwestora zewnętrznego rozpoczęciem lub kontynuowaniem procesu inwestycyjnego w firmie.
W praktyce podane wyżej warunki niestety wykluczą wiele firm z możliwości starania się o pomoc. I to mimo tego, że nie trzeba będzie udowadniać np. spadku przychodów czy zobowiązywać się do utrzymania stanu zatrudnienia.
Co będzie można sfinansować z dotacji?
Bezzwrotne dotacje na pomoc prawną mają umożliwić małym podmiotom sfinansowanie kosztów prawnych poniesionych m.in. w związku z procesem inwestycyjnym. Przedsiębiorca będzie mógł ze środków z dotacji zapłacić np. za przygotowanie umów z kontrahentami, analizę treści umów inwestycyjnych, wsparcie i konsultacje prawne – zarówno w zakresie prowadzonej działalności jak i realizacji procesu inwestycyjnego. Oprócz tego przedsiębiorca z przyznanych środków sfinansuje też np. analizę due-diligence.
Ile będzie można otrzymać?
Przedsiębiorcy mogą otrzymać maksymalnie 25 tys. zł. Nie jest wymagany wkład własny. Nabór wniosków do PARP ruszy już 22 lipca. Wnioski będzie można składać do 30 września.