Od 8 czerwca część przedsiębiorców będzie mogła ubiegać się o nowe środki na bieżącą działalność gospodarczą. Kto skorzysta?

Finanse Firma Gorące tematy dołącz do dyskusji (1984) 03.06.2020
Od 8 czerwca część przedsiębiorców będzie mogła ubiegać się o nowe środki na bieżącą działalność gospodarczą. Kto skorzysta?

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać wkrótce z nowej formy pomocy – mowa o wspominanym już na łamach Bezprawnika Funduszowym Pakiecie Antywirusowym. Jakie rozwiązania zawiera, kiedy będzie można składać wnioski i kto będzie mógł ubiegać się o dodatkowe środki?

Dotacja na bieżącą działalność gospodarczą. Jakie rozwiązania przewiduje nowa specustawa?

Funduszowy Pakiet Antywirusowy ma być uzupełnieniem tarczy antykryzysowej – tyle, że środki będą pochodzić wyłącznie z funduszy i programów unijnych. Specustawa funduszowa ma mieć moc wsteczną – od 1 lutego 2020 r. Będzie obowiązywać do końca bieżącego roku.

Co istotne, specustawa i cały Funduszowy Pakiet Antywirusowy to nie tylko dotacja na bieżącą działalność gospodarczą (chociaż niewątpliwie dla wielu firm to właśnie ten aspekt będzie kluczowy). Przedsiębiorcy mają także zyskać możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii, wydłużenie terminów składania wniosków w różnego rodzaju konkursach o granty i dofinansowania czy wydłużenie terminów na poprawę złożonych już wniosków. Oprócz tego specustawa ma również umożliwić udzielanie ulg w spłacie należności, przedłużenie terminów w postępowaniach administracyjnych czy zawieszenie i wstrzymanie wykonania decyzji administracyjnej.

Z pomocy mogą skorzystać samozatrudnieni, mikro, małe i średnie firmy. Jest jednak pewien haczyk – np. samozatrudnieni mogą wnioskować jedynie o pomoc regionalnego programu operacyjnego, podobnie zresztą jak mikro i małe firmy. Średnie firmy z kolei mogą wnioskować w ramach programów operacyjnych Polska Wschodnia i Inteligentny Rozwój (w zależności od województwa). Dotacja obrotowa na bieżącą działalność gospodarczą może być dodatkowo przyznana jedynie tym firmom, które zanotowały spadek obrotów o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu 2020 r. w stosunku do analogicznego miesiąca z 2019 r.

Dotacja obrotowa na bieżącą działalność gospodarczą: na co będzie można ją wykorzystać i kiedy złożyć wniosek?

Pojawia się też więcej informacji na temat tego, na co będzie można przeznaczyć otrzymaną dotację na kapitał obrotowy. Przedsiębiorca będzie mógł m.in. sfinansować z tych środków wynajem powierzchni, media, ubezpieczenie, a także zakup towarów niezbędnych dla prowadzonej działalności.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nabór wniosków ogłosi prawdopodobnie 8 czerwca – przynajmniej w przypadku programów Polska Wschodnia i Inteligentny Rozwój. Jeśli chodzi o programy regionalne, warto śledzić komunikaty marszałków województw – to oni będą informować, do których instytucji mniejsi przedsiębiorcy mają zgłosić się po wsparcie. Można przypuszczać, że każda z tych instytucji ogłosi z kolei własny termin naboru wniosków.

Wnioski będzie można składać do końca roku, jednak już teraz pojawia się pewien problem – środki są ograniczone. To oznacza, że o przyznaniu pomocy może decydować kolejność złożonych wniosków.

1 984 odpowiedzi na “Od 8 czerwca część przedsiębiorców będzie mogła ubiegać się o nowe środki na bieżącą działalność gospodarczą. Kto skorzysta?”

   • Może nic nie możemy się spodziewać od PO ,bo pislam wszystko okradł co się dało .
    Zrobili nas dziadów razem z KK
    Oni mają miliony,a społeczeństwo tynk że ściany.

   • Rząd nie ma nic – wiec nie może nic dać – może to dać nasze własne pieniądze i to nie laska pisu tylko zasmarkany obowiązek. I to co robi to tylko ratowanie miejsc pracy a nie pomoc przedsiębiorcom…. do dupy taka pomoc.

    • po dupie to mi dal rzad… PO-PSL. Teraz to bajka jest. Wystarczy sobie przypomniec dzialania rzadu mafijnego POKO w czasie poprzedniego kryzysu. Pomoc dla przedsiebiorcow? POdwyzka POdatkow, KOntrole i domiary bez mozliwosci rozlozenia na raty! Jak gowno wiesz to siedz cicho!

  • To zależy dla kogo jaka wartość mają pieniądze ja dostałam łącznie z umorzeniem ZUS 21tys PLN. I jeszcze może dostanę za opieke na dwa moesiace. Dodatkowo będę się starać o wspomnianą dotacje z artykułu.

   • a ja prowadzę 1os działalność od listopada 2019, nie zatrudniam pracowników, moje przychody spadły o 95% (branza turystyczna), dostałam całe 4160zł ( 2x 2080zł) postojowego bo na inną pomoc się nie „załapałam”, nawet na zwolnienie z ZUS bo na małym zusie nie nie należy zwolnienie. Z tej pomocy też nie skorzystam bo nie mam jak porównać 03.2019 do 03.2020.

  • jako samozatrudniony dostalem od rzadu 11 tys wystarczylo pare faktur wstrzymac. Oczywiscie to grosze bo firmy dostaly duzo wieksza kase na ale zawsze cos.

 1. a co z tymi przedsiębiorcami, którzy założyli działalności pod koniec 2019 lub na początku 2020 r? jak oni moga porównać przychody z 2019? Kolejny program tylko dla wybranych :(

 2. Ja nie narzekam , po 36 tys zł za każdego pracownika od rządu dostałem na 4 pracowników , za PO to by komornika wysłali a nie pieniądze . Jest od groma dotacji ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *