Założenie własnej firmy to dla wielu bardzo ważne wydarzenie. Często wiążą się z tym wielkie nadzieje, poprzedzone długimi rozmyślaniami. Warto więc wiedzieć, kiedy najlepiej założyć firmę i dlaczego nie robić tego pierwszego dnia miesiąca.
Aktualnie założenie firmy zajmuje tylko chwilę i można zrobić to przez internet. Dużo więcej czasu zajmuje zazwyczaj sama decyzja, by wreszcie zdecydować się, by pójść „na swoje” i rozpocząć działalność na swoje nazwisko. Czymś, z czym nowy przedsiębiorca spotka się na początku, są składki społeczne.
Każdy nowy przedsiębiorca może skorzystać ze specjalnych ulg
Dla nowej firmy ustawodawca ustanowił specjalne ulgi, z których można skorzystać. Przedsiębiorca może opłacać przez pierwsze sześć miesięcy tylko składkę zdrowotną. A następnie przez kolejne 24 miesiące korzystać z obniżonego, preferencyjnego ZUS-u. Aby mieć do tego prawo, trzeba spełniać poniższe kryteria:
- założyć firmę po raz pierwszy lub po okresie 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zamknięcia,
- nie wykonywać usług dla swojego byłego pracodawcy,
- nie podlegać ubezpieczeniom w KRUS.
Kiedy założyć firmę? Najważniejsze by nie pierwszego dnia miesiąca
Z prostej matematyki wychodzi więc, że z niższych składek możemy korzystać przez trzydzieści miesięcy (sześć samo zdrowotne, 24 preferencyjne składki). Jest jednak prosta metoda jak wydłużyć ten czas o praktycznie dodatkowy miesiąc. W przepisach jest zawarte, że:
- jeżeli rozpoczynasz działalność w trakcie miesiąca, nie wliczasz tego miesiąca do 6 miesięcy, w których trakcie możesz korzystać z Ulgi na start,
- jeśli działalność rozpoczynasz pierwszego dnia miesiąca, ten miesiąc wliczasz do 6 miesięcy, w których możesz korzystać z ulgi.
Oznacza to, że jeżeli założysz firmę 1 czerwca, to ulga na start przysługuje od czerwca do listopada. Natomiast założenie firmy 2 czerwca pozwala na korzystanie z ulgi na start od czerwca do grudnia. Ten jeden dzień różnicy pozwala na zaoszczędzenie nawet 627 złotych przy założeniu, że ktoś zgłasza się do chorobowego.
Założenie firmy w trakcie miesiąca także sprawia, że sześć miesięcy, na jakie przysługuje nam ulga na start, są liczone od pierwszego dnia kolejnego miesiąca.
Ulga na start i preferencyjny ZUS to dwa i pół roku, podczas których płacimy bardzo niskie składki. Ma to swoje zalety, ale też i wady
Przy okazji korzystania z ulg ze składek warto pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się rozpocząć działalność, a potem ją zawiesić, np. w trakcie trwania tych sześciu miesięcy korzystania z ulgi na start, to czas na skorzystanie z ulg nie ulega zawieszeniu.
Oznacza to, że jeżeli rozpoczniemy działalność 2 czerwca 2021 roku, to prawo do ulgi na start będziemy mieli do 30 listopada 2021 roku. Jeżeli zawiesimy działalność 20 czerwca i odwiesimy 10 lipca, to czas trwania tej ulgi się nie przedłuży o te „stracone dni”. Podobnie jest z późniejszymi preferencyjnymi składkami, z których możemy korzystać przez 24 miesiące, po skorzystaniu z ulgi na start.
Korzystanie z obniżonych składek społecznych jest oczywiście dobrowolne i przedsiębiorca może w każdej chwili z tego zrezygnować. Zwłaszcza że korzystając z ulgi na start, płacimy tylko ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza, że nie mamy prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego lub opiekuńczego. Dlatego jak w każdym wypadku, zanim zdecydujemy się na dane rozwiązanie, należy wszystko jak najlepiej przekalkulować.