Tego dnia lepiej nie zakładać firmy. Można zaoszczędzić kilkaset złotych

Firma Podatki Prawo Dołącz do dyskusji (39)
Tego dnia lepiej nie zakładać firmy. Można zaoszczędzić kilkaset złotych

Założenie własnej firmy to dla wielu bardzo ważne wydarzenie. Często wiążą się z tym wielkie nadzieje, poprzedzone długimi rozmyślaniami. Warto więc wiedzieć, kiedy najlepiej założyć firmę i dlaczego nie robić tego pierwszego dnia miesiąca.

Aktualnie założenie firmy zajmuje tylko chwilę i można zrobić to przez internet. Dużo więcej czasu zajmuje zazwyczaj sama decyzja, by wreszcie zdecydować się, by pójść „na swoje” i rozpocząć działalność na swoje nazwisko. Czymś, z czym nowy przedsiębiorca spotka się na początku, są składki społeczne.

Każdy nowy przedsiębiorca może skorzystać ze specjalnych ulg

Dla nowej firmy ustawodawca ustanowił specjalne ulgi, z których można skorzystać. Przedsiębiorca może opłacać przez pierwsze sześć miesięcy tylko składkę zdrowotną. A następnie przez kolejne 24 miesiące korzystać z obniżonego, preferencyjnego ZUS-u. Aby mieć do tego prawo, trzeba spełniać poniższe kryteria:

  • założyć firmę po raz pierwszy lub po okresie 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zamknięcia,
  • nie wykonywać usług dla swojego byłego pracodawcy,
  • nie podlegać ubezpieczeniom w KRUS.

Kiedy założyć firmę? Najważniejsze by nie pierwszego dnia miesiąca

Z prostej matematyki wychodzi więc, że z niższych składek możemy korzystać przez trzydzieści miesięcy (sześć samo zdrowotne, 24 preferencyjne składki). Jest jednak prosta metoda jak wydłużyć ten czas o praktycznie dodatkowy miesiąc. W przepisach jest zawarte, że:

  • jeżeli rozpoczynasz działalność w trakcie miesiąca, nie wliczasz tego miesiąca do 6 miesięcy, w których trakcie możesz korzystać z Ulgi na start,
  • jeśli działalność rozpoczynasz pierwszego dnia miesiąca, ten miesiąc wliczasz do 6 miesięcy, w których możesz korzystać z ulgi.

Oznacza to, że jeżeli założysz firmę 1 czerwca, to ulga na start przysługuje od czerwca do listopada. Natomiast założenie firmy 2 czerwca pozwala na korzystanie z ulgi na start od czerwca do grudnia. Ten jeden dzień różnicy pozwala na zaoszczędzenie nawet 627 złotych przy założeniu, że ktoś zgłasza się do chorobowego.

Założenie firmy w trakcie miesiąca także sprawia, że sześć miesięcy, na jakie przysługuje nam ulga na start, są liczone od pierwszego dnia kolejnego miesiąca.

Ulga na start i preferencyjny ZUS to dwa i pół roku, podczas których płacimy bardzo niskie składki. Ma to swoje zalety, ale też i wady

Przy okazji korzystania z ulg ze składek warto pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się rozpocząć działalność, a potem ją zawiesić, np. w trakcie trwania tych sześciu miesięcy korzystania z ulgi na start, to czas na skorzystanie z ulg nie ulega zawieszeniu.

Oznacza to, że jeżeli rozpoczniemy działalność 2 czerwca 2021 roku, to prawo do ulgi na start będziemy mieli do 30 listopada 2021 roku. Jeżeli zawiesimy działalność 20 czerwca i odwiesimy 10 lipca, to czas trwania tej ulgi się nie przedłuży o te „stracone dni”. Podobnie jest z późniejszymi preferencyjnymi składkami, z których możemy korzystać przez 24 miesiące, po skorzystaniu z ulgi na start.

Korzystanie z obniżonych składek społecznych jest oczywiście dobrowolne i przedsiębiorca może w każdej chwili z tego zrezygnować. Zwłaszcza że korzystając z ulgi na start, płacimy tylko ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza, że nie mamy prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego lub opiekuńczego. Dlatego jak w każdym wypadku, zanim zdecydujemy się na dane rozwiązanie, należy wszystko jak najlepiej przekalkulować.