Natalia Balicka reprezentowała Polskę w wyborach Miss Supranational. Szczególną uwagę i zarazem kontrowersję wzbudził strój Polki. Zaprojektowana przez Elę Piorun suknia zawierała w sobie orła białego w koronie, który miał okalać Polkę skrzydłami. W praktyce wyszła bardziej biała kura. Na szczęście, z punktu widzenia prawa, nie doszło do znieważenia symboli narodowych.
Orzeł, czy kura? Wielu komentatorów okazuje zniesmaczenie stylizacją reprezentantki Polski w wyborach Miss Supranational
Miało być efektownie i patriotycznie, wyszło co najmniej kontrowersyjnie. Reprezentująca Polskę w wyborach Miss Supranational Natalia Balicka założyła bardzo osobliwy strój. Zaprojektowany przez projektant Elę Piorun strój miał wykorzystywać symbol orła białego w koronie, na tle czerwieni samej sukni. W teorii wszystko brzmi bardzo dobrze. Niestety, zawiodły proporcje samego ptaka.
Reprezentantka Polski we wczorajszym konkursie Miss Supranational 2021.
Czysty Bareja. pic.twitter.com/s9nlNeDyHU— Krzysztof Keller (@KrzysztofKeller) August 22, 2021
Biały orzeł już na pierwszy rzut oka przypomina bardziej kurę. Korona w tym przypadku może nawet spełniać rolę grzebienia. Jak się łatwo domyślić, na sukienkę i projektantkę spadło mnóstwo krytyki. Niektórzy nawet zaczęli doszukiwać się jakichś politycznych konotacji całej sprawy. Wszystko przez to, że projektant na co dzień współpracuje z Agatą Dudą. A jak to wygląda od strony prawnej?
Nie da się bowiem ukryć, że symbole narodowe pozostają pod szczególną ochroną prawną. Za ich publiczne znieważenie przewidziana jest nawet odpowiedzialność karna w postaci grzywny, kary ograniczenia wolność lub nawet do roku w więzieniu. W tego typu przypadkach jednak prawo jednoznacznie stoi po stronie ekspresji artystycznej.
Przestępstwa znieważenia symboli narodowych nie można popełnić nieumyślnie
Podobne sprawy w ostatnich latach można by właściwie mnożyć. Strój polskiej reprezentantki w wyborach Miss Supranational, odzież patriotyczna, fałszowanie przy odśpiewywaniu hymnu, czy orzeł biały z czekolady – wszystkie te przypadki są właściwie bardzo podobne. Otaczanie symboli narodowych jest obowiązkiem, ale także – o czym często się zapomina – prawem każdego obywatela naszego kraju.
Kluczowy w tym przypadku jest art. 16 ust. 2 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z tym przepisem „Dozwolone jest umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej”.
Omawiana sukienka niewątpliwie ma formę zarówno stylizowaną, jak i artystycznie przetworzoną. Warto także pamiętać, że precyzyjny wygląd godła naszego państwa określa właściwy załącznik do wspomnianej ustawy. W tym konkretnym przypadku podobieństwo sukienki do ustawowego wzorca jest, wbrew pozorom, bardzo wyraźne. Słynny czekoladowy orzeł odbiegał od niego w dużo większym stopniu.
Co więcej, warto pamiętać, że przestępstwo publicznego znieważenia znaku lub symbolu państwowego może zostać popełnione jedynie umyślnie. Nikt chyba nie próbuje zarzucać projektantce, czy samej kandydatce, jakiejkolwiek intencji znieważenia godła Polski. O odpowiedzialności karnej nie może więc być mowy.