Popularne L4 to nic innego niż zwolnienie lekarskie. Dokument ten wystawić może wyłącznie lekarz. Stwierdza on czasową niezdolność pracownika do wykonywania swoich obowiązków, a także usprawiedliwia jego nieobecność w pracy. Wynagrodzenie w jakiej wysokości będzie przysługiwało Ci za okres nieobecności w pracy. Kiedy ZUS wypłaci nam należność za L4?
Czym jest zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie (L4), które wypisuje na naszą prośbę lekarz, to formalny dokument, a zawarta w nim decyzja na temat przypadłości oraz okresu leczenia jest wiążąca. Warto podkreślić, że e-zwolnienia obowiązują od dnia 1 grudnia 2018 r. Elektroniczne zwolnienie wydane przez lekarza podczas wizyty stacjonarnej/zdalnej od razu trafia do systemu. Następnie informacja o nim trafia do pracodawcy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienie lekarskie otrzymujemy od lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy spowodowanej chorobą.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie stanowią znaczne ułatwienie dla pracodawców oraz pracowników. Sytem elektronicznych zwolnień pozwala pacjentom weryfikować zwolnienia. Warto podkreślić w tym miejscu, że zwolnienie wydrukowane z systemu powinno zostać opatrzone pieczątką oraz podpisem lekarza.
Należność za okres gdy pozostajemy na L4?
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego otrzymamy, gdy jesteśmy w ZUS objęci:
obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym, czyli:
- jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę,
- należymy do rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
- odbywamy służbę zastępczą,
lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli:
- wykonujemy pracę nakładczą,
- wykonujemy pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług albo współpracujemy z osobą, która wykonuje taką umowę,
- świadczymy odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- należymy do duchowieństwa.
Należy podkreślić, że prawo do zasiłku chorobowego nabywamy po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia (okres wyczekiwania). Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia.
Gdy podlegamy ubezpieczeniu chorobowemu:
- obowiązkowo – prawo do zasiłku nabywamy po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego,
- dobrowolnie – prawo do zasiłku nabywamy po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Ponadto, miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje nam w wysokości:
- 80 proc. podstawy wymiaru, w tym również za okres pobytu w szpitalu,
- 100 proc. podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeżeli stałeś się niezdolny do pracy:
- wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
- w czasie ciąży,
- wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Kiedy ZUS wypłaci należność za L4?
Co do zasady, wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.
Dokumenty, które należy przedłożyć, aby otrzymać zasiłek chorobowy to:
- zwolnienie w formie dokumentu elektronicznego (e –ZLA),
- które jest wydrukiem zaświadczenia wystawionego elektronicznie (wydruk e –ZLA),
- na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, gdy wystawienie zwolnienia lekarskiego e-ZLA nie jest możliwe (zwolnienie lekarskie wystawione w trybie alternatywnym).