Teoretycznie przedsiębiorcy mogli skorzystać z zamrożenia cen w prądu. W praktyce już jakiś czas temu pojawiały się sygnały, że niektóre osoby prowadzące działalność – mowa o tych, które w CEIDG mają zgłoszoną siedzibę firmy taką samą jak adres zamieszkania – nie mogą skorzystać z opcji zamrożenia cen prądu. Na szczęście można to zmienić.
Wyższe rachunki za prąd dla firm. Co można zrobić?
Specjalne ceny prądu dla firm były zapowiadane już jesienią. Rządzący dotrzymali słowa i umożliwili mikro, małym i średnim przedsiębiorcom złożenie oświadczenia o tanim prądzie – tak, by prowadzący działalność nie płacili za prąd więcej niż 785 zł za MWh.
Problem polega jednak na tym, że część przedsiębiorców – uprawniona do skorzystania z zamrożenia cen prądu – zaczęła otrzymywać pisma od dostawców prądu, że nie może skorzystać z ulgi. Mowa o osobach, które w CEIDG, jako siedzibę firmy, podały adres swojego zamieszkania – taką praktykę stosują często np. programiści, graficy, często też księgowi, prawnicy czy dziennikarze. Co zrobić w takiej sytuacji?
Jak na łamach „Rz” tłumaczy Aleksandra Smyczyńska, dyrektorka komunikacji w E.ON Polska, należy złożyć odpowiednie oświadczenie – i wskazać, czy działalność faktycznie prowadzona jest z domu, czy też może np. w rzeczywistości przedsiębiorca wykonuje swoją pracę w innym miejscu. Jeśli faktycznie wykonuje pracę z własnego mieszkania, może wystąpić o zamrożenie cen energii składając stosowne oświadczenie do dostawcy – w takiej sytuacji niższa cena prądu będzie obowiązywać od następnego miesiąca po wpłynięciu i rozpatrzeniu wniosku. Z kolei jeśli przedsiębiorca w rzeczywistości prowadzi działalność poza domem, to z niższych cen prądu również będzie mógł skorzystać – po wyjaśnieniu sytuacji z dostawcą energii. W tym przypadku prowadzący biznes nie skorzysta jednak z taryfy dla przedsiębiorców, a z zamrożenia cen energii na zasadach dla gospodarstw domowych. Tak czy inaczej – sprawę można wyjaśnić. Należy jednak jak najszybciej skontaktować się z dostawcą energii, jeśli taki problem wystąpił, a przedsiębiorca otrzymał zawiadomienie o wyższej cenie prądu.
Ustawodawca jak zwykle nie doprecyzował pewnych kwestii
Zamieszanie związane z zamrożeniem cen energii dla przedsiębiorców prowadzących firmę we własnym mieszkaniu jest częściowo spowodowane niedopatrzeniem ze strony ustawodawcy (który zresztą po drodze zapomniał również o innych kwestiach – dopiero w grudniu regulowano sytuację przedsiębiorców wynajmujących lokal). Przedsiębiorcy, którym dostawca odmówił skorzystania z zamrożenia cen energii mogą mieć jedynie nadzieję, że sprawnie rozwiążą problem bezpośrednio z dostawcą energii.