Premier zapowiada specjalną taryfę dla mniejszych firm. Ma je uchronić przed rażącym wzrostem cen prądu

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Premier zapowiada specjalną taryfę dla mniejszych firm. Ma je uchronić przed rażącym wzrostem cen prądu

Przedsiębiorcy obawiają się rosnących cen – m.in. gazu i prądu. Część firm już zakończyło swoją działalność ze względu na podwyżki rachunków sięgające nawet kilkuset procent. Do tej pory prowadzący biznes nie mogli zbyt mocno liczyć na rząd w tej kwestii. Teraz ma się to jednak zmienić, bo premier zapowiedział specjalne ceny prądu dla firm z sektora MŚP.

Specjalne ceny prądu dla firm z sektora MŚP

Obecnie większość osób obawia się nadchodzącej zimy – i prawdopodobnie znacznie wyższych rachunków za gaz czy prąd, zwłaszcza że nic nie wskazuje na to, by sytuacja w nadchodzących miesiącach miała ulec zmianie. Teoretycznie odbiorcy indywidualni mogą liczyć na zamrożenie cen energii do pewnego pułapu zużycia; do tej pory przedstawiciele rządu nie poruszali jednak kwestii cen prądu dla firm, które nie są zaliczane do energochłonnych. Tymczasem radykalny wzrost kosztów energii może doprowadzić do fali bankructw; już teraz część przedsiębiorców zamyka swoje biznesy i nie kryje, że to skutek rażąco wyższych kosztów. Zdaniem ekspertów to może być dopiero początek, jeśli rządzący nie zainterweniują w porę.

Najwyraźniej jednak do rządu dotarło, że interwencja faktycznie jest konieczna, ponieważ dziś premier Mateusz Morawiecki zapowiedział specjalne ceny prądu dla firm z sektora MŚP. Rząd ma wprowadzić specjalną taryfę. Jak można przeczytać na oficjalnym koncie Kancelarii Premiera na Twitterze,

Na razie jednak nie wiadomo nic o szczegółach. Eksperci proponowali wcześniej zamrożenie stawek cen za energię (na przykład na poziomie średniej z trzech ostatnich lat) czy dopłaty do energii dla MŚP. Mniej prawdopodobny wydaje się natomiast scenariusz zamrożenia cen do pewnego pułapu zużycia energii – na zasadach analogicznych jak w przypadku odbiorców indywidualnych.

Najbardziej i tak skorzystają firmy energochłonne

Jaka będzie skala pomocy rządu? Z jednej strony wiemy już, że podczas pandemii koronawirusa rząd faktycznie wspomógł przedsiębiorców przy pomocy kolejnych tarcz antykryzysowych (choć całościowa ocena programów pomocowych rządu dla firm nie wypada już aż tak korzystnie). Z drugiej strony, kondycja gospodarcza państwa jest coraz gorsza, a nowe, specjalne ceny prądu dla firm oznaczają kolejny wydatek. I to zwłaszcza, że wcześniej Rada Ministrów przyjęła już projekt dotyczący programów pomocowych dla firm energochłonnych. Do 2024 r. rząd ma przeznaczyć na pomoc tej grupie firm 17,4 mld zł. Wydaje się zatem, że kolejny pakiet pomocowy, tym razem dla sektora MŚP, będzie znacznie skromniejszy – co nie zmienia faktu, że prowadzący biznes z pewnością na niego czekają.

Szczegóły rząd ma przedstawić w przyszłym tygodniu.