Aby nie doszło do nieprzyjemnych w skutkach okoliczności zakłócających urlop, należy wcześniej upewnić się o wymaganych dokumentach, które musi mieć dziecko podczas podróży. Należy też do nich zgoda rodziców bądź rodzica na wyjazd za granicę
W jakich sytuacjach potrzebna jest zgoda na wyjazd dziecka za granicę?
Pisemna zgoda na wyjazd niepełnoletniego dziecka poza granice Polski potrzebna jest wówczas, gdy wyjeżdża ono z inną osobą niż rodzice czy opiekunowie prawni, na przykład z wujkiem. Opiekujący się dzieckiem powinien w razie konieczności okazać ten dokument odpowiednim służbom. Jeżeli policjanci itp. nie otrzymają takiej zgody, może to mieć konsekwencje prawne. Takie kontrole są bardzo ważne, aby zapobiegać między innymi próbom uprowadzania dzieci.
Zgoda na wyjazd jest też potrzebna, jeśli tylko jeden rodzic chce wyjechać z dzieckiem z kraju, ponieważ nie może ono przekroczyć granic bez informowania drugiego rodzica czy opiekuna. Ma on prawo do zażądania powrotu dziecka do Polski. Jest to dozwolone, jeśli obydwoje posiadają pełną władzę rodzicielską. Najlepiej, aby taka zgoda była sporządzona notarialnie. Wówczas są ustalane warunki podróży, a rodzice się pod nimi podpisują. Niektóre służby mogą podważyć dokument, który nie był sporządzony w obecności notariusza. Wtedy możliwy jest pobyt na komisariacie, a nawet w siedzibie straży granicznej i oczekiwanie na ustalenie statusu dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami/opiekunami w sprawie zgody na wyjazd, można złożyć wniosek do sądu opiekuńczego, aby otrzymać prawne zezwolenie.
Co powinna zawierać zgoda na wyjazd dziecka poza granice Polski?
Dokument powinien zawierać:
- wyrażenie zgody na wyjazd,
- dane dziecka – imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer oraz serię dowodu osobistego bądź paszportu,
- dane rodziców – imiona, nazwiska, PESEL-e, adresy zamieszkania, numery oraz serie dowodów osobistych lub paszportów,
- dane osoby, pod opieką której będzie dziecko podczas wyjazdu – imię, nazwisko, PESEL, numer oraz serię dowodu osobistego albo paszportu,
- datę oraz miejsce sporządzenia zgody,
- czytelne podpisy rodziców.
Zgodę na wyjazd dziecka za granicę warto przetłumaczyć na język kraju, do którego dziecko ma się udać razem z opiekunem. Taki przekład musi mieć znaczenie prawne, czyli być sporządzony przez tłumacza przysięgłego. Jeżeli w podróż wybiera się więcej niż jedno dziecko, najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest to, aby każde z nich miało odrębną zgodę. Podczas wizyty u notariusza można mieć gotowy wzór takiego dokumentu. Jeśli zawiera potrzebne informacje, potrzebne będzie tylko poświadczenie prawnika.