Podróżując z dzieckiem musisz udokumentować rodzicielstwo

Codzienne Rodzina Dołącz do dyskusji
Podróżując z dzieckiem musisz udokumentować rodzicielstwo

Wybierasz się na rodzinny wyjazd? W niektórych przypadkach możesz mieć problem przy przekroczeniu granicy z dzieckiem.

Będąc w Unii Europejskiej, a także w strefie Schengen mamy świadomość prostego podróżowania. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w paszport lub dowód osobisty (zależnie od kraju docelowego) i ruszać w drogę. Okazuje się, że nie do końca. Podróżując z małoletnim dzieckiem, być może będziemy musieli udowodnić, że jesteśmy jego prawnymi opiekunami.

Pechową sprawę podróży pani Justyny z synem opisała Gazeta Prawna. Gdy turyści lecieli z przesiadką do Chorwacji, zostali zatrzymani w Wiedniu. W związku z tym, że dziecko miało inne nazwisko niż matka, konieczne było dosłanie aktu urodzenia, zanim możliwa była dalsza podróż.

Dlaczego taka sytuacja może mieć miejsce? Z kilku powodów. Po pierwsze, różne nazwiska budzą podejrzenia na temat tego, czy dzieckiem rzeczywiście zajmuje się prawny opiekun. Po drugie, nie ma ogólnego prawa, które narzuca jednakowe regulacje odnośnie pracy służb granicznych w stosunku do rodzin z dziećmi. Każdy kraj może więc ustalać własne przepisy.

W związku z tym, do krajów grupy Schengen dostaniemy się posiadając jedynie dowód osobisty. Można go wyrobić także dziecku, jednak dokument będzie ważny krócej, niż ma to miejsce w przypadku dorosłych. Zazwyczaj podczas podróży nie spotkamy się z żadną kontrolą, ale już np. przy wejściu na pokład samolotu, dane pasażerów są dokładnie sprawdzane, a wraz z nimi – tożsamość opiekunów, w towarzystwie których znajdują się dzieci.

Pamiętajmy, aby przed podróżą zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego zmierzamy. Może się okazać, jak w przypadku RPA, że dziecko które podróżuje z rodzicami, musi mieć oryginalny akt urodzenia wraz z tłumaczeniem na język angielski. Istotnych informacji zasięgniemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w niektórych biurach podróży lub u prawnika związanego z tematem prawa międzynarodowego.

Wybierasz się na wakacje, ale boisz się że przeoczysz istotne przepisy lub nie dopełnisz wszystkich formalności? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.