Wejście w życie systemu KSeF w Polsce coraz bliżej. Od połowy 2024 roku przedsiębiorcy będą zobligowani do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Celem wprowadzenia systemu tego typu jest automatyzacja i przyspieszenie obsługi klienta. Z systemu korzystają już chętni przedsiębiorcy, a obecnie trwają prace nad objęciem nim także zagranicznych właścicieli firm. O całym procesie poinformowało niedawno Ministerstwo Finansów.
W tym momencie przygotowywane są wytyczne, które pozwolą na włączenie przedsiębiorców zagranicznych do systemu
W tym wypadku chodzi między innymi o przedsiębiorców, którzy nie mają siedziby w Polsce, ale spełniają kryteria prowadzenia działalności w naszym kraju. Ministerstwo Finansów poinformowało ponadto, że cały system ma polegać na indywidualnej ocenie każdego przedsiębiorcy zagranicznego. W resorcie mają powstawać przepisy, które uproszczą procedury kwalifikacji danego przedsiębiorcy zagranicznego do wystawiania faktur przez KSeF.
Z tych zapisów wynika, że przedsiębiorcy, którzy nie mają siedziby firmy w naszym kraju, z dużą dozą prawdopodobieństwa będą mogli skorzystać z nowo tworzonego systemu e-faktur. Jak to jednak w życiu bywa, tutaj również przepisy mogą być niejasne. Od tej zasady będą występowały wyjątki, które zostały nakreślone w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na wątpliwości i zapytania dziennikarzy i przedsiębiorców:
Obowiązek wystawiania faktur ustrukturowanych nie będzie dotyczył faktur sporządzanych: (…) przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce jej prowadzenia w Polsce, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę, przez podatnika korzystającego z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 7, 7a i 9, dokumentujących czynności rozliczane w tych procedurach (dotyczy to OSS i IOSS), na rzecz nabywcy towarów lub usług będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności, w przypadku odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, określonych w przepisach, wydanych na podstawie art. 106s ustawy o VAT.
Przedsiębiorcy wymienieni przez resort w odpowiedzi będą musieli wystawiać elektroniczne lub papierowe faktury.
Część podatników zostanie dotknięta opóźnieniem we wdrażaniu systemu
Na tę chwilę wiemy o tym, że systemem KSeF do końca roku 2024 nie zostaną objęci podatnicy zwolnieni z VAT oraz korzystający z kas rejestrujących i wystawiający faktury uproszczone. Cały system obejmie tych podatników od 1 stycznia 2025. Od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. będą mogli oni wystawiać faktury ustrukturyzowane na zasadzie dobrowolności.