Zbliża się 15 lutego i możliwość składania zeznań podatkowych PIT. To o tyle dobra wiadomość, że po złożeniu zeznania wielu z nas może liczyć na zwrot nadpłacanych w ciągu roku zaliczek. Tylko jak dostać szybki zwrot podatku? Wystarczą dwa bardzo proste kroki: złożenie zeznania przez internet i zażyczenie sobie zwrotu na wskazanych rachunek bankowy.
Szybki zwrot podatku gwarantuje jedynie rozliczenie przez internet
Powszechnym elementem konstrukcji podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce jest opłacanie każdego miesiąca z naszego wynagrodzenia zaliczek. Jeżeli nie składaliśmy pracodawcy formularza PIT-2, to ewentualne nadpłaty otrzymujemy z powrotem po rozliczeniu zeznania podatkowego. Moment ich składania nadchodzi. Już od 15 lutego podatnicy mogą rozliczać PIT za 2023 rok. To jednak dopiero początek drogi do odzyskania naszych pieniędzy. Podstawowe pytanie brzmi: w jaki sposób dostać szybki zwrot podatku?
Mamy dwie podstawowe możliwości złożenia naszego zeznania podatkowego. Możemy pofatygować się do właściwego urzędu skarbowego i tam zostawić je w formie papierowej. Nie powinniśmy jednak tego robić. Szybki zwrot podatku otrzymamy, jeśli wybierzemy rozliczenie drogą elektroniczną za pomocą portalu Twój e-PIT.
Podstawowa różnica pomiędzy tymi metodami polega na tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami organy podatkowe mają zupełnie inne terminy na zwrot nadpłaty. Zeznania złożone przez internet są traktowane priorytetowo. W ich przypadku pieniądze Skarbówka ma 45 dni na przekazanie podatnikowi przysługującego mu zwrotu. W najgorszym wypadku otrzymamy je do końca marca, o ile zeznanie uda się nam złożyć już 15 lutego. Tak naprawdę czeka się jednak ok. dwóch tygodni. Są jednak szczęśliwcy, którzy otrzymują szybki zwrot podatku już po kilku dniach.
Tradycyjne papierowe zeznanie podatkowe wiąże się z koniecznością odczekania nawet 3 miesięcy. Jeżeli złożymy je w urzędzie 15 lutego, to może się tak zdarzyć, że będziemy czekać na nasze pieniądze nawet do połowy maja.
To nie koniec. Na tempo otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku PIT ma wpływ również sam sposób jego dokonania. W zeznaniu możemy wskazać rachunek bankowy, na który organ podatkowy powinien przelać nam pieniądze. Ten sposób gwarantuje możliwie szybki zwrot podatku. Alternatywę stanowi przekaz pocztowy, który wiąże się z koniecznością odczekania kilku dodatkowych dni.
Skorzystanie z portalu Twój e-PIT jest nie tylko szybsze, ale także dużo wygodniejsze
Warto wspomnieć, że nie bez znaczenia jest również moment, w którym złożymy nasze zeznanie. Teoretycznie mamy na to czas do 30 kwietnia. W praktyce jednak im szybciej to zrobimy, tym szybkiej otrzymamy pieniądze. Można się oczywiście spodziewać, że przez pierwsze godziny po uruchomieniu portalu Twój e-PIT będziemy mieć do czynienia ze spowolnieniami w jego działaniu. Wiąże się to z dużym zainteresowaniem ze strony podatników. Każdego roku składanych jest przez internet ponad milion zeznań.
By zalogować się na Twój e-PIT, wystarczy posiadać profil zaufany. Możemy również skorzystać z bankowości elektronicznej albo aplikacji mObywatel. W przypadku osób o prostej sytuacji podatkowej następny krok jest właściwie trywialny.
Sprowadza się do sprawdzenia, czy zgadzają się dane w ich zeznaniu przygotowanym przez urzędników Skarbówki. Odbywa się to na podstawie informacji przekazywanych przez pracodawców. Jeśli wszystko jest w porządku, to nasza rola sprowadza się do zaakceptowania deklaracji.
Przy okazji możemy też wskazać organizację pożytku społecznego, której chcemy przekazać nasze 1,5 proc. podatku, o ile nie zrobiliśmy tego w poprzednich latach. Jeżeli tego nie zrobimy, to pieniądze trafią po prostu do Skarbu Państwa. Jeśli zmieściliśmy się w kwocie wolnej od podatku, to w zasadzie nie musimy sobie zaprzątać tym głowy.
Z poziomu e-Urzędu Podatkowego możemy także śledzić na bieżąco status naszego zwrotu. Nie są to może aż tak precyzyjne informacje, by jasno określić, kiedy pieniądze trafią na nasz rachunek. Wciąż jednak mamy możliwość sprawdzenia, na jakim etapie jest w danym momencie sprawa naszego zeznania podatkowego.