Rząd chce ułatwić przedsiębiorcom rozliczenia podatkowe. Udostępni im usługę, z której już teraz korzystają inni podatnicy

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Rząd chce ułatwić przedsiębiorcom rozliczenia podatkowe. Udostępni im usługę, z której już teraz korzystają inni podatnicy

Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy wreszcie doczekają się możliwości korzystania z rozwiązania, które już od dawna jest dostępne dla reszty podatników. Chodzi o wstępne przygotowanie deklaracji PIT przez skarbówkę. Pakiet Slim VAT 3 przewiduje wprowadzenie Twój e-PIT również dla przedsiębiorców.

Twój e-PIT również dla przedsiębiorców

Obecnie z dobrodziejstw usługi Twój e-PIT mogą korzystać wyłącznie podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. To ma się jednak zmienić – jak informuje prawo.pl, Twój e-PIT będzie dostępny również dla przedsiębiorców. Zakłada to nowelizacja ustawy o VAT i innych ustawach w ramach pakietu Slim VAT 3.

Po wprowadzeniu w życie nowych przepisów, organ podatkowy udostępni przedsiębiorcy wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe za rok poprzedni. Takiej możliwości nadal będą jednocześnie pozbawieni podatnicy będący przedsiębiorstwem w spadku. Zeznanie przygotowane przez skarbówkę będzie dostępne za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym. Co istotne, ryczałtowcy również będą mogli skorzystać z usługi – z tym że będą musieli pamiętać o bezwzględnej akceptacji przygotowanego zeznania (lub wprowadzeniu w nim niezbędnych zmian). W innym wypadku zeznanie nie będzie uznane za złożone (obecnie podatnicy, którzy nie prowadzą działalności, co do zasady nie muszą akceptować zeznania – jeśli nie dokonają w nim zmian. Akceptacja jest natomiast wymagana przy PIT-28).

Część przedsiębiorców i tak może nie skorzystać z usługi

Rozszerzenie usługi Twój e-PIT również dla przedsiębiorców było zapowiadane już od dłuższego czasu. Ministerstwo Finansów już w 2019 r., czyli w momencie wprowadzania Twój e-PIT zapowiadało, że już rok później – czyli w 2020 r. – przedsiębiorcy również będą mogli skorzystać z przygotowanego wstępnie przez organ podatkowy zeznania. Ostatecznie jednak plany te na jakiś czas porzucono; w 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała natomiast, że w najbliższej przyszłości nie udostępni usługi podatnikom prowadzącym działalność. Większość przedsiębiorców była zatem zapewne przekonana, że na możliwość skorzystania z Twój e-PIT przyjdzie im jeszcze długo poczekać. Zmiana w ramach Slim VAT 3 może być więc miłym zaskoczeniem.

Problem polega jednak na tym, że większość przedsiębiorców i tak nie prowadzi swojej księgowości samodzielnie. Zazwyczaj osoby prowadzące działalność korzystają ze wsparcia biur rachunkowych lub księgowych; najczęściej to właśnie usługodawcy biorą na siebie ciężar rocznego rozliczenia podatkowego, nierzadko nawet nie pobierając za to dodatkowych opłat. Może się zatem okazać, że ostatecznie i tak przedsiębiorcy będą woleli powierzyć swoje rozliczenie specjalistom – a zeznanie przygotowane przez KAS nawet ich nie zainteresuje.