MF szykuje kolejne zmiany dla przedsiębiorców. Tym razem jednak nie ma powodów do radości

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
MF szykuje kolejne zmiany dla przedsiębiorców. Tym razem jednak nie ma powodów do radości

Większość przedsiębiorców prawdopodobnie miała – i nadal ma – spore oczekiwania względem obecnego rządu. Kwestia składki zdrowotnej wydaje się dla wielu osób prowadzących własną działalność kluczowa, jednak biznes chce również zmian w podatkach. Wiadomo już –  przynajmniej częściowo – co planuje w tej sprawie Ministerstwo Finansów. 

Zmiany w podatkach dla przedsiębiorców. MF nie ma dobrych wiadomości dla firm

Przedsiębiorcy oczekują zmian – zarówno w składce zdrowotnej, jak i podatkach. O ile nie wiadomo na razie, jak w praktyce będą wyglądać zmiany w składce zdrowotnej, to rządzący zapowiedzieli już deregulację prawa i ograniczenie biurokracji.

Okazuje się jednak, że MF planuje też inne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców – przy czym tym razem niekoniecznie będą to zmiany, które mogą się spodobać prowadzącym firmę. Mowa m.in. o poszerzeniu obowiązków związanych z raportowaniem niefinansowym; raporty tego rodzaju będą musiały być znacznie bardziej szczegółowe niż do tej pory, a ponadto zostaną objęte obowiązkiem weryfikacji przez biegłego rewidenta. Zmiana ma pozwolić dostosować polskie prawo do unijnych regulacji.

Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan poszerzenie obowiązków związanych z raportowaniem niefinansowym oznacza dla firm wyższe koszty; eksperci zwracają też uwagę na fakt, że UE dopuszcza wprowadzenie pewnych ułatwień w tym zakresie – i należałoby z takiej możliwości skorzystać. Nie wiadomo jednak, czy MF faktycznie przychyli się do apelu biznesu.

Planowanych zmian jest jednak więcej. Mowa chociażby o wprowadzeniu JPK_CIT – jak informuje „BI”, raportowanie CIT miałoby stać się konieczne już od 1 stycznia 2026 r. (a zatem na miesiąc przed wejściem w życie obowiązkowego KSeF, którego wdrożenie obecnie jest planowane na luty 2026 r.). Jak można łatwo się domyślić, to również jest zmiana, która niekoniecznie cieszy przedsiębiorców; jak twierdzi Jakub Jankowski, zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, obecnie nie ma takiego systemu raportowania w CIT, jak w VAT. Nie wiadomo więc do końca, jaka jest struktura kosztów w firmach; można to sprawdzić dopiero w trakcie kontroli.

Jest szansa również na pozytywne zmiany dla firm?

Jednocześnie Jankowski daje też nadzieję na pozytywne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców. Jak twierdzi, MF zdaje sobie sprawę z tego, że niekiedy w ramach tego samego podatku firmy muszą raportować niektóre dane dwukrotnie; chodzi m.in. o weryfikację kontrahenta do celów podatku u źródła i podatku od przerzuconych dochodów, gdy firma wypłaca określone należności za granicę. Jankowski podaje, że MF zastanawia się, czy możliwe byłoby ograniczenie weryfikacji; na razie jednak ministerstwo ma skupiać się przede wszystkim na ograniczeniu raportowania danych (choć ta deklaracja stoi nieco w sprzeczności z tym, co MF planuje zmienić).

Zmiany planowane przez MF nie są zatem tym, czego biznes może oczekiwać. Przedsiębiorcy mogą mieć jedynie nadzieję, że resort weźmie pod uwagę krytyczne głosy ze środowiska biznesu.