Stopy procentowe mogą zostać obniżone dopiero w 2026 r. – takiego zdania są analitycy Banku Pekao. To zła wiadomość zarówno dla kredytobiorców, jak i osób, które dopiero planowały zaciągnięcie zobowiązani ze zmiennym oprocentowaniem.
Obniżka stóp procentowych dopiero w 2026 r.? Ekonomiści Banku Pekao uważają to za prawdopodobne
Jeszcze całkiem niedawno wydawało się, że perspektywa obniżek stóp procentowych w 2024 r. – zwłaszcza przy spadającej inflacji – jest realna. Z czasem jednak coraz więcej ekonomistów wskazywało, że najprawdopodobniej na pierwszą obniżkę stóp procentowych można liczyć najwcześniej w 2025 r. To oczywiście nie była dobra wiadomość dla kredytobiorców; teraz jednak analitycy Banku Pekao mają dla nich jeszcze gorszą prognozę. Ich zdaniem obniżka stóp procentowych może nastąpić dopiero w 2026 r.
Jak można przeczytać w raporcie ekspertów banku,
RPP konsekwentnie utrzymuje jastrzębie nastawienie do polityki pieniężnej, powołując się na zbyt wysoki wzrost płac oraz konsekwencje odmrożenia cen energii i gazu od lipca. Inflacja z powrotem oddali się od celu, a na domiar złego ożywienie koniunktury pociągnie za sobą wzrost inflacji bazowej.
Co ciekawe, część członków Rady Polityki Pieniężnej spodziewa się pierwszej obniżki stóp procentowych jeszcze w drugiej połowie 2025 r.; jak widać jednak analitycy Banku Pekao są w tej kwestii znacznie bardziej pesymistyczni. W dodatku ekonomiści wróżą ponowny wzrost inflacji – co faktycznie może powstrzymać RPP przed podjęciem jakichkolwiek działań w sprawie zmiany poziomu stóp procentowych.
Niestety, brak obniżek stóp procentowych to zła wiadomość dla kredytobiorców, którzy raczej nie powinni tym samym liczyć na zauważalną obniżkę wysokości rat kredytu. Wahania WIBOR-u są oczywiście możliwe, a to wskaźnik referencyjny ma bezpośredni wpływ na wysokość raty kredytu, jednak bez obniżki stóp kredytobiorca nie powinien nastawiać się na znaczące zmiany. Obniżka stóp procentowych dopiero w 2026 r. to również zła wiadomość dla osób, które dopiero chcą zaciągnąć zobowiązanie – oznacza bowiem, że oprocentowanie kredytów utrzyma się na wysokim poziomie.
Obniżka stóp jest na razie wykluczona. A co z potencjalnym podniesieniem poziomu stóp?
Kredytobiorców potencjalnie może czekać jednak jeszcze większy problem. Mowa o podwyżce stóp procentowych; co jakiś czas wznawiana jest dyskusja na ten temat. Czy jednak w tym momencie to faktycznie realny scenariusz? Na ten moment jest to raczej mało prawdopodobne, choć eksperci (w tym i część członków Rady) uważają, że obniżki stóp przed wyborami parlamentarnymi w zeszłym roku były przedwczesne. Podniesienie stóp procentowych przez RPP byłoby jednak w tym momencie mimo wszystko ruchem pozbawionym głębszych podstaw – można zatem spodziewać się po prostu utrzymywania stóp procentowych na obecnym poziomie.