Dania będzie jednym z pierwszych krajów, w których za zakupy będą akceptowane jedynie płatności kartą i smartfonem.
Dania, Szwecja i Finlandia to kraje, w których za zakupy najczęściej płaci się za pomocą kart kredytowych. Jak podają media, niemal trzecia część społeczeństwa w Danii (około 1,8 mln z 5,6 mln mieszkańców) do płacenia używa głównie smartfonów z aplikacją MobilePay Danske Banku.
Analizując wszelkie aspekty związane z handlem i obrotem pieniężnym, rząd Danii przygotowuje prawo, według którego spora część sklepów, restauracje oraz stacje benzynowe będą mogły pobierać opłaty za sprzedane produkty jedynie w formie elektronicznej i całkowicie zrezygnowały z gotówki. Podobnie myślą także władze w Szwecji i Finlandii, chcąc całkowicie wyeliminować gotówkę z obiegu.
Wprowadzenie takich zmian podyktowane jest analizami, według których elektroniczne płatności pozwolą na znaczne oszczędności. Chodzi głównie o ograniczenie wydatków na ochronę, transfer gotówki ze sklepów i stacji do banków, konieczność wydawania reszty, co znacznie przyspieszy obsługę klientów.
Wiele innych krajów także rozważa powolne przejście z obrotu gotówką do wprowadzenia jedynie płatności elektronicznych, gdyż jest to łatwiejsze, szybsze i na razie jeszcze bezpieczniejsze.
Niestety sceptycy biją na alarm, wieszcząc permanentną inwigilację, gdyż banki i inne instytucje upoważnione (lub nie) będą miały dostęp do wszystkich informacji związanych z korzystaniem z kont i posiadanych środków. Nie będzie można przekazać pewnych sum pieniędzy komukolwiek, zapłacić za coś bez świadków i potwierdzeń.
Do tego każda płatność zostanie odnotowana, dzięki czemu będzie wiadomo co, gdzie i kiedy kupujemy, jak często chodzimy do fryzjera, gdzie tankujemy, etc. Wszelkie dane o naszej aktywności związanej z płatnościami będą zapisane w bazach, które mogą posłużyć do śledzenia naszych poczynań, przyzwyczajeń, kontroli skarbowych, przygotowywania ofert reklamowych, czy innych działań, których możemy nie chcieć.
Sądzę, że jest to nieco apokaliptyczna wizja, ale możliwa w realizacji, szczególnie patrząc na to, co stało się z wirtualną walutą Bitcoin, z której korzystano poza wszelkimi regulacjami banków. Czy czeka nas czarna wizja, czy jednak społeczeństwo po wyeliminowaniu gotówki będzie szczęśliwsze?
Masz problemy związane z płatnościami, długiem lub odzyskaniem pieniędzy i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com