Średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych znowu spadło. A może być jeszcze gorzej

Finanse Dołącz do dyskusji
Średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych znowu spadło. A może być jeszcze gorzej

Oferty lokat w bankach stają się coraz mniej atrakcyjne dla klientów – przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wynosi średnio 5,55 proc. Nadal można wprawdzie polegać na bankowych promocjach, jednak nie da się ukryć, że sytuacja osób chcących inwestować środki na depozytach jest gorsza niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych to nieco ponad 5,5 proc.

Wszystko wskazuje na to, że banki nie są już tak mocno zainteresowane walką o środki klientów – oprocentowanie depozytów systematycznie spada. Jak wynika z danych zebranych przez HREIT, tylko w ostatnim miesiącu 6 banków obniżyło oprocentowanie depozytów (i to w dodatku promocyjnych). Tylko jeden zdecydował się natomiast na podniesienie stawki. Jednocześnie średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w zeszłym miesiącu 5,55 proc. – o 1,2 p.p. mniej niż rok temu. Od dłuższego czasu (nie licząc okresu luty-kwiecień) można zresztą zaobserwować trend spadkowy; jeszcze w czerwcu 2023 r. średnie oprocentowanie najlepszych depozytów wynosiło ok. 7 proc. W grudniu 2022 r. – nawet 7,5 proc. Obecnie nadal dostępne jest takie oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych, jednak wyłącznie w ramach najlepszych bankowych ofert promocyjnych.

Należy jednocześnie pamiętać, że w większości wypadków, aby móc skorzystać z atrakcyjnej oferty, trzeba spełnić dodatkowe warunki – takie jak choćby założenie konta w danym banku, zapewnienie stałych wpływów na to konto (zazwyczaj w określonej wysokości) czy korzystanie np. z aplikacji bankowej lub karty płatniczej. Oprócz tego atrakcyjne oprocentowanie często jest oferowane w przypadku lokat na krótki okres – mowa nierzadko o lokatach miesięcznych czy dwumiesięcznych. To z kolei sprawia, że promocja często przestaje być tak atrakcyjna, jak wydawało się na pierwszy rzut oka.

Środki trzymane przez Polaków na bankowych kontach rosną. To jeden z powodów coraz mniej atrakcyjnych ofert

Dlaczego jednak średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych spada, mimo że od dawna nie ma większych zmian, jeśli chodzi o poziom stóp procentowych (nie licząc obniżek z września i października 2023 r.)? Po pierwsze, oszczędności Polaków rosną; w czerwcu 2024 r. łączna suma trzymana przez Polaków w bankach wyniosła prawie 1,3 bln zł. To jednocześnie aż o 123 mld zł więcej niż w zeszłym roku. Ostatecznie zatem, niezależnie od tego, ile wynosi oprocentowanie depozytów, Polacy i tak decydują się na trzymanie środków w bankach – a te nie muszą zbyt mocno konkurować ze sobą o klientów.