Konto oszczędnościowe różni się od lokaty, ale w dzisiejszych czasach ta różnica potrafi się nieco zacierać

Finanse Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji
Konto oszczędnościowe różni się od lokaty, ale w dzisiejszych czasach ta różnica potrafi się nieco zacierać

Konto oszczędnościowe i lokata pozwalają pomnażać ulokowane w nich pieniądze. Obydwa instrumenty zauważalnie się jednak od siebie różnią. Co do zasady, lokata oferuje lepsze oprocentowanie. Za to z pieniędzy ulokowanych na rachunku oszczędnościowym możemy swobodnie korzystać. Konto Oszczędnościowe Start w Raiffeisen Digital Bank AG pokazuje, że taki sposób oszczędzania również może się opłacić.

Lokata oferuje nam lepszy zarobek, ale nie będziemy mogli korzystać ze zgromadzonych na niej środków

Jeżeli chcemy oszczędzać, to powinniśmy pójść do banku. Ta stara prawda od jakiegoś czasu znowu jest aktualna. Spadek inflacji sprawił, że lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe ponownie stały się opłacalne. Tylko które z tych rozwiązań jest lepsze i czym się one właściwie od siebie różnią?

Z pewnością każdy z nas słyszał o obydwu z tych opcji. Lokata bankowa to produkt finansowy, w ramach którego powierzamy bankowi określoną kwotę na z góry określony okres. W zamian bank oferuje nam określone oprocentowanie, które znamy już w momencie otwarcia lokaty. Zarabiamy na odsetkach. Ich wysokość zależy od ustalonej stopy procentowej określanej praktycznie zawsze w ujęciu rocznym oraz wybranego przez nas okresu trwania lokaty.

Na przykład półroczna Lokata Dla Ciebie w Raiffeisen Digital Bank AG oferuje oprocentowanie 6,5 proc. w skali roku, a roczna 6,1 proc. Załóżmy, że dysponujemy kwotą 100 000 zł. W pierwszym przypadku nasze odsetki wyniosą 3 250 zł. Są bowiem naliczane przez pół roku. Lokata roczna pozwoli nam z kolei uzyskać odsetki wynoszące 6 100 zł.  Warto wspomnieć, że zysk, który osiągniemy stanowi różnicę pomiędzy wysokością odsetek i należnym podatkiem od zysków kapitałowych, a więc słynnym podatkiem Belki.

Co do zasady pieniądze ulokowane na lokacie wpłacamy tylko raz. Przez cały okres jej trwania są niejako „zamrożone”. Nie możemy ich pobrać czy przelać, nie możemy też powiększyć kwoty zgromadzonej na lokacie. Wycofanie pieniędzy przed terminem sprawi, że najprawdopodobniej inwestycja nie przyniesie nam żadnego zysku. Banki nie są wówczas zobowiązane do wypłaty odsetek.

Tu założysz lokatę w atrakcyjnych warunkach [KLIK]

Konto oszczędnościowe to coś pomiędzy lokatą a rachunkiem osobistym

Konto oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje, to po prostu rachunek bankowy, z którego możemy swobodnie korzystać. Zgromadzone na nim środki są dostępne przez cały czas. Przy czym co do zasady nie służą one do dokonywania bieżących wydatków. Mamy możliwość swobodnego wypłacania i wpłacania pieniędzy przez cały okres jego istnienia. Przy czym nie skorzystamy z codziennych ułatwień dostępnych w przypadku rachunków osobistych. Na przykład nie każdy bank wyda nam kartę płatniczą. Żeby założyć konto oszczędnościowe, będziemy potrzebować konta osobistego, które moglibyśmy z nim powiązać.

Konto oszczędnościowe trwa do momentu, aż zdecydujemy się je zamknąć. Zarabiamy dzięki oprocentowaniu, które działa nieco inaczej niż w przypadku lokat. Na przykład Konto Oszczędnościowe Start w Raiffeisen Digital Bank AG oferuje w tej chwili oprocentowanie 5,1 proc. w skali roku. Składa się ono z oprocentowania standardowego wynoszącego 2,9 proc. oraz dodatkowego oprocentowania promocyjnego 2,2 proc. Odsetki naliczane są codziennie, ale ich kapitalizacja następuje co miesiąc. Tym samym postępy możemy śledzić na bieżąco w aplikacji.

Przy tym konkretnym koncie oszczędnościowym nie ma minimalnego i maksymalnego salda na rachunku. Przy czym trzeba pamiętać, że odsetki naliczane są jedynie do maksymalnej kwoty 200 tys. zł. Otwarcie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego są darmowe, podobnie jak przelewy wewnętrzne między kontem osobistym Raiffeisen Digital Bank a kontem oszczędnościowym.

W tym momencie należy zauważyć, że nie każdy bank postępuje w taki sam sposób. Niektóre oferują nam kapitalizację dopiero na koniec aktualnej promocji. Biorąc pod uwagę kilkumiesięczny cykl promocyjny, takie konto oszczędnościowe upodabnia się nieco do lokaty krótkoterminowej, przynajmniej jeśli chodzi o podstawowy mechanizm zarabiania.

Wybór sposobu oszczędzania zależy tak naprawdę od naszych priorytetów i osobistych preferencji

Wiemy już, co jest czym. Kluczowe pytanie brzmi jednak: co się nam bardziej opłaci? Wszystko tak naprawdę zależy od naszego stylu oszczędzania oraz preferencji. Jeśli liczy się dla nas przede wszystkim wysokość oprocentowania, to najprawdopodobniej wybierzemy lokatę. Konto oszczędnościowe może być blisko, ale siłą rzeczy lokaty bankowe oferują lepsze warunki finansowe.

Jeżeli jednak priorytetem jest dla nas możliwość swobodnego korzystania ze zgromadzonych na rachunku pieniędzy, to rozwiązaniem dla nas będzie właśnie konto oszczędnościowe. Oferuje ono większą elastyczność. Jest ona szczególnie ważna dla tych osób, które wolą mieć zabezpieczenie na wypadek jakiegoś nieprzewidzianego wydatku, albo wręcz wypadku.

Co do zasady, jeśli nasze pieniądze mają tylko i wyłącznie się pomnażać, to sprawa jest prosta – wybieramy lokatę. Jeżeli zaś chcemy zarobić, ale równocześnie nie chcemy zamrażać zgromadzonych przez nas środków, to lepszą opcją dla nas będzie konto oszczędnościowe.

Artykuł zawierał lokowanie Raiffeisen Digital Bank