Przychodzisz do urzędu, a tam wszyscy pracują na stojąco

Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji
Przychodzisz do urzędu, a tam wszyscy pracują na stojąco

Wprowadzenie biurek regulowanych do biur staje się coraz popularniejsze, głównie ze względu na liczne korzyści zdrowotne oraz komfort pracy. Wiele nowoczesnych firm, w tym zarówno duże korporacje, jak i mniejsze przedsiębiorstwa, a także instytucje państwowe na całym świecie, decydują się na ten krok, by poprawić warunki swoim pracownikom.

W szczególności warto zwrócić uwagę na wyniki badań przeprowadzonych przez brytyjską służbę zdrowia (NHS), które pokazują, że praca na stojąco może przynieść zaskakujące efekty.

Praca na stojąco mniej męczy i zachęca do mocniejszego zaangażowania się w obowiązki

Pracownicy NHS, którzy wzięli udział w badaniu, skrócili czas spędzany w pozycji siedzącej przy biurku o ponad 80 minut dziennie. Przed rozpoczęciem badania pracownicy spędzali średnio 9,7 godzin dziennie w pozycji siedzącej. Po trzech miesiącach ich czas siedzenia zmniejszył się średnio o 50,62 minuty dziennie, po sześciu miesiącach – o 64,4 minuty dziennie, a po 12 miesiącach – o 82,39 minuty na dzień. Badaniem objęto 146 pracowników, z których ponad połowa zamieniła swoje zwykłe biurka na stojące stanowiska pracy.

Wyniki opublikowane w British Medical Journal wykazały, że osoby pracujące na stojąco mniej się męczą, bardziej angażują się w pracę i nie mają takich problemów mięśniowo-szkieletowych jak osoby pracujące na siedząco.

Koniec z pandemią otyłości, bólem kręgosłupa i chorobami układu krążenia

Korzyści płynące z pracy na stojąco są ogromne. Praca w pozycji stojącej może pozytywnie wpływać na krążenie krwi, pobudzać przez zwiększenie poziomu energii i koncentracji oraz przeciwdziałać zmęczeniu. Biurka regulowane promują zdrowy styl życia i pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała w czasach pandemii otyłości. Praca na stojąco pozwala spalić więcej kilokalorii niż siedzenie i ogranicza dolegliwości bólowe związane z długotrwałym siedzeniem, takie jak ból dolnej części pleców. Lepsze krążenie krwi może również zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i zakrzepicy.

Nie tylko NHS potwierdziło prozdrowotny wpływ pracy na stojąco zamiast na siedząco. Również badanie opublikowane przez australijski Deakin University wykazało, że regulowane biurka mogą zwiększyć oczekiwaną długość życia pracowników z uwagi na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób serca i cukrzycy typu 2. W dowód na prawdziwość słów o korzystnej inspiracji zawodowej Elizabeth Garland i zespół naukowców z Center for Active Design przeprowadzili badanie, którego wyniki opublikowano w „International Journal of Workplace Health Management (IJWHM)”. Po roku pracy przy biurkach z regulacją wysokości 47 proc. pracowników deklarowało wzrost samopoczucia, a 68 proc. wzrost produktywności. Większość (65 proc.) uczestników badania zauważyło pozytywny wpływ pracy na stojąco na swoją kondycję.

Im więcej siedzisz, tym większe prawdopodobieństwo, że zachorujesz na depresję

Naukowcy z University College London stwierdzili, że zbyt duża ilość czasu spędzana w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko zachorowania na depresję. Keith Diaz z Columbia University zauważył, że każda forma aktywności fizycznej w ciągu dnia ogranicza możliwość przedwczesnej śmierci.

Przykładem firmy o światowym zasięgu, która wprowadziła biurka z regulacją wysokości, jest m.in. Apple. Tim Cook, dyrektor generalny Apple, określił siedzenie mianem „nowego raka”, dlatego wszyscy pracownicy w nowej siedzibie firmy w Kalifornii otrzymali biurka do pracy na stojąco.