Obniżka stóp procentowych teoretycznie bliżej niż dalej, ale kredytobiorcy jeszcze muszą zaczekać ze świętowaniem

Finanse Dołącz do dyskusji
Obniżka stóp procentowych teoretycznie bliżej niż dalej, ale kredytobiorcy jeszcze muszą zaczekać ze świętowaniem

Praktycznie od roku stopy procentowe utrzymują się na tym samym poziomie – i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie się to nie zmieni. Kredytobiorcy mogą czuć się nieco rozczarowani; z drugiej strony wydaje się, że obniżka stóp procentowych jest bliżej niż dalej, a RPP będzie musiała w końcu obrać nieco łagodniejszy kurs. Zdaniem ekspertów zmiana może dokonać się już w przyszłym roku.

Kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych? Rada będzie musiała w końcu ustąpić

We wrześniu i październiku zeszłego roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych; od tamtego czasu utrzymują się one na stałym poziomie (stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.), choć mogłoby się wydawać, że RPP, skoro zaczęła już obniżki, to będzie je kontynuować. Nic takiego się jednak nie stało – i to nawet wiosną, gdy inflacja spadła do wyjątkowo niskiego poziomu 1,9 proc. Rada nie zdecydowała się wtedy na żaden ruch, a inflacja jakiś czas później zaczęła ponownie rosnąć – do poziomu 4,9 proc. we wrześniu. Tym samym RPP mogła już później zasłaniać się inflacją mocno odbiegającą od celu (wyznaczonego na poziomie 2,5 proc.). Rada może to zresztą robić nadal – Ministerstwo Finansów założyło w przyszłorocznym budżecie, że średnioroczna inflacja w 2025 r. wyniesie 5 proc. Tak się oczywiście nie musi stać, jednak na ten moment nic nie przemawia za tym, by RPP w najbliższym czasie zdecydowała się na obniżkę stóp.

Czy jest jednak szansa na obniżkę w 2025 r.? Eksperci różnią się w swych opiniach dotyczących tego, kiedy konkretnie miałoby to nastąpić, jednak wydaje się przede wszystkim, że obniżka stóp procentowych jest bliżej niż dalej. Jak zauważa bankier.pl, eksperci PKO BP prognozują, że Rada zdecyduje się na taki ruch już między marcem a lipcem 2025 r.; wskazują przy tym na fakt, że RPP złagodziła już swoją retorykę w porównaniu z tą, którą mogliśmy obserwować w ostatnich miesiącach. Za obniżką stóp ma przemawiać również wejście inflacji w trend spadkowy. Ekonomiści Banku Pekao mają jednak odmienne zdanie; według nich kredytobiorcy nie powinni spodziewać się obniżki stóp aż do końca 2025 r. Jako argument podają przyspieszenie inflacji bazowej.

Kredytobiorcy muszą poczekać jeszcze co najmniej pół roku

To, co może być istotne dla kredytobiorców, to fakt, że konsensus rynkowy zakłada rozpoczęcie cyklu obniżek w II kwartale 2025 r. Nadzieja na obniżkę stóp w pierwszej połowie 2025 r. zatem pozostaje – choć to oznacza, że prawdopodobnie jeszcze ponad pół roku kredytobiorcy nie mogą liczyć na niższe raty spłacanych zobowiązań.