W dzisiejszych czasach korzystanie z gotówki staje się coraz mniej powszechne. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale także osób niepełnoletnich. Kilkuletnie dzieci, zamiast otrzymywać kieszonkowe w gotówce, często dostają pieniądze na konto. Jednak z badań przeprowadzonych na zlecenie banku ING wynika, że często jest to także powodem powstawania kłopotów z cyberprzestępstwami. Polegają one nie tylko na kradzieży pieniędzy, ale również tożsamości.
Dzieci coraz częściej nie chcą dostawać kieszonkowego do ręki
Eksperci od wielu lat obserwują trend przekazywania kieszonkowego na konto, zamiast wręczania dziecku papierowych pieniędzy. Tego typu nawyk jest wygodny i często może stać się podstawową formą korzystania z pieniędzy przez kilkuletnie dziecko. O aktualnych trendach dotyczących korzystania z pieniędzy wśród dzieci mówiła dla agencji Newseria Biznes Agnieszka Lidke-Orzechowska, dyrektor Centrum Bankowości Codziennej w ING Banku Śląskim:
Obserwujemy spadający trend korzystania z gotówki. W związku z tym przekazywanie naszym dzieciom kieszonkowego w formie banknotu i monet jest dosyć przestarzałe i niepraktyczne. Idąc za trendem, że coraz więcej osób płaci kartą, telefonem, korzysta z płatności internetowych, dzieci chcą podążać naszym śladem, w związku z tym coraz częściej dając naszym dzieciom kieszonkowe, korzystamy z wirtualnej możliwości przekazania tych środków na konto.
Dziecko, które korzysta z bankowości elektronicznej, uczy się, w jaki sposób ona działa i jak można wpływać samemu na rozporządzanie domowym i osobistym budżetem. Zaczyna zdawać sobie sprawę także z tego, że nadmierne wydawanie pieniędzy nie prowadzi do niczego dobrego. Rodzice mają jednak możliwość kontroli zachowań dzieci w internecie i mogą w odpowiedni sposób uczyć je, jak odpowiedzialnie korzystać z konta bankowego.
Cyberoszuści okradają z oszczędności nawet kilkuletnie dzieci
Jak donosi money.pl, coraz więcej kilkuletnich dzieci pada ofiarą cyberataków, które kończą się wykradzeniem pieniędzy z konta bankowego. Badania przeprowadzone na zlecenie ING Banku Śląskiego potwierdzają, że wzrasta liczba cyberataków w grupie wiekowej 7-13 lat. Z raportów wynika także, że już co 10. młody badany z grupy wiekowej 7-12 i 13-17 lat nie może wykluczyć, że ktoś wykradł mu jego pieniądze z konta.
Plusem tych sytuacji jest jednak fakt, że coraz więcej dzieci chce rozmawiać z rodzicami na temat bezpieczeństwa pieniędzy w sieci. Z badania banku ING wynika, że 73 proc. dzieci z młodszej grupy wiekowej rozmawiało z rodzicami o tym, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z internetu.