Uwaga na kwoty, jakie wpłacacie dziecku na konto. Nie zawsze da się je łatwo odzyskać

Finanse Dołącz do dyskusji
Uwaga na kwoty, jakie wpłacacie dziecku na konto. Nie zawsze da się je łatwo odzyskać

Konto oszczędnościowe dla dziecka staje się coraz popularniejszą formą oszczędzania. Rodzice, którzy odkładają w ten sposób pieniądze na przyszłość, mogą się jednak zdziwić. Wypłata pieniędzy z konta dziecka może nie być prosta. Bank może odmówić wypłaty i będzie to całkowicie zgodne z prawem.

Wypłata pieniędzy z konta dziecka

Rodzice zakładający konto na nazwisko swojego dziecka powinni mieć świadomość, że gromadzone tam środki, obojętnie z jakiego tytułu, należą do dziecka. Fakt ten zgodnie z prawem pociąga za sobą pewne konsekwencje, które mogą okazać się kłopotliwe. W świetle prawa rodzice zarządzają majątkiem dziecka tylko w zakresie tzw. zwykłego zarządu. O co chodzi i dlaczego wpływa to na pieniądze, jakie mogą wypłacić z banku?

Na koncie dziecka przez lata może zgromadzić się znaczna suma, która staje się jego realnym majątkiem. Wielu rodzicom wydaje się, że skoro konto należy do ich niepełnoletniego dziecka, mogą tymi pieniędzmi zarządzać w nieograniczonym zakresie. Niestety nie jest tak do końca. W świetle przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice zarządzają majątkiem dziecka tylko w zakresie zwykłego zarządu. Wszystkie czynności, które przekraczają ten zakres, muszą być nadzorowane przez sąd. Oznacza to, że na każdą czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu musi wyrazić zgodę sąd opiekuńczy.

Najczęściej z takim rozwiązaniem spotykamy się w sytuacji odrzucenia spadku w imieniu małoletniego, jednak obowiązek ten rozciąga się również, na zdawałoby się niewinne i zwyczajne czynności, jak zarządzanie kontem małoletniego w banku.

Co to są czynności zwykłego zarządu?

W świetle przepisów i orzecznictwa czynnościami zwykłego zarządu są wszystkie podstawowe i bieżące czynności związane z życiem dziecka. Każda czynność, której nie można uznać za zwyczajną, uznawana jest za przekroczenie zakresu zwykłego zarządu. W świetle przepisów KRO musi na nie wyrazić zgodę sąd. Za taką nadzwyczajną czynność banki uznają wypłatę pieniędzy z konta dziecka. Dotyczy to jednak tylko znacznych kwot. Zwykle każdy z banków ustala własny limit kwot, które można wypłacić z konta małoletniego w miesiącu w ramach zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Jeżeli rodzice chcieliby wypłacić wyższą kwotę niż ustalony limit muszą mieć zgodę sądu.