Zazwyczaj małżonek, który nie pracuje lub ma ograniczone możliwości zarobkowe, może domagać się wsparcia finansowego od drugiej strony. Na mocy prawa małżonkowie mają bowiem obowiązek wzajemnego wspierania się, dlatego np. żona ma prawo zażądać alimentów od męża, jeśli nie jest w stanie samodzielnie zadbać o swoje potrzeby. Alimenty na żonę są oczywiście różne, bo każdy przypadek ma swoje właściwości.
Obowiązek alimentacyjny jest formą wsparcia finansowego oraz wyrazem zobowiązań, które małżonkowie przyjmują na siebie wraz ze sformalizowaniem związku. Wysokość alimentów ustala sąd. Ich przyznanie zależy od wielu elementów, w tym od sytuacji majątkowej obu stron oraz potrzeb życiowych.
Obowiązek alimentacyjny nie dotyczy wyłącznie rodzica wobec dziecka
Zgodnie z przepisami małżonkowie mają obowiązek wspierać siebie nawzajem. Dlatego jeśli jeden z małżonków nie wypełnia swoich zobowiązań, drugi ma prawo do dochodzenia alimentów w sądzie.
Obowiązek ten trwa tak długo, jak długo trwa małżeństwo. Dopiero po jego zakończeniu sytuacja może się zmienić. Po rozwodzie w przypadku orzeczenia winy jednego z małżonków może pojawić się nowy obowiązek alimentacyjny. Jeśli sąd uzna, że rozwód wyraźnie wpłynął na sytuację materialną niewinnego małżonka, może nałożyć na winnego obowiązek wsparcia finansowego.
Czasami trzeba płacić alimenty nawet po rozwodzie
W ramach rozwodu alimenty na żonę mogą zostać przyznane, jeśli sąd uzna, że jedna strona (w tym przypadku mąż) ponosi winę za rozpad małżeństwa. W takiej sytuacji, nawet jeśli była żona nie znajduje się w bardzo trudnym stanie niedostatku, może otrzymać wsparcie, gdy tylko udowodni, że rozwód po prostu pogorszy jej sytuację finansową i przez to obniży stopę życiową.
W przypadku, gdy sąd nie orzeka winy, strona może próbować skutecznie zażądać alimentów właściwie tylko w jednej sytuacji. Gdy były mąż bądź żona w wyniku rozwodu znajdą się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej (niedostatku) i nie będą w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych. Wysokość alimentów zależy od potrzeb uprawnionego oraz możliwości finansowych zobowiązanego.
Wysokość alimentów na żonę bywa różna, bo różne bywają potrzeby oraz możliwości
To, ile ktoś musi płacić alimentów na żonę – zarówno w trakcie małżeństwa, jak i po rozwodzie – zależy od wielu czynników. Sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby uprawnionej osoby oraz możliwości zarobkowe oraz majątkowe zobowiązanego. W przypadku, gdy były małżonek nie zostanie uznany za winnego rozpadu małżeństwa, alimenty zostają ograniczone czasowo, zwykle do pięciu lat, chociaż sąd może ten okres przedłużyć w szczególnych okolicznościach.
Oczywiście alimenty można przyznać także na czas nieokreślony. Dotyczy to przede wszystkim małżonków, w przypadku których winą za rozpad małżeństwa obarczono wyłącznie jedną stronę. W takich sytuacjach alimenty mogą przysługiwać nawet dożywotnio. Aczkolwiek żona powinna udowodnić, że nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej. Byłego męża od obowiązku alimentacyjnego na żonę na dobre uwolni dopiero jej ponowne wyjście za mąż.