O remontach w mieszkaniach napisano już dużo. W takich przypadkach przywoływane są przepisy (np. kodeksu cywilnego), ale często niestety mają one zastosowanie czysto teoretyczne. Remont w mieszkaniu trzeba przeprowadzić, często kosztem komfortu psychicznego naszych sąsiadów. Dlatego małe gesty są tutaj równie ważne, jak kurczowe trzymanie się przepisów. Sąsiedzi powinni dowiedzieć się z wyprzedzeniem o tym, że remont w naszym mieszkaniu będzie przeprowadzany.
Zawiadomienie o planowanym remoncie nic nas nie kosztuje, a może poprawić relacje z sąsiadami
Relacje z sąsiadami często nie należą do najłatwiejszych. Nie dziwne więc, że remont, o którym nie zostają oni poinformowani, może jeszcze bardziej zaognić stosunki sąsiedzkie. Dlatego informacja o tym, jakie uciążliwości czekają na sąsiadów, jest kluczowa. Może mieć ona formę ustną, lecz częściej spotyka się np. kartki, powieszone w widocznym miejscu na klatce schodowej.
Przyjęło się, że kartka z informacją o zakresie remontu powinna być wywieszona z odpowiednim, najlepiej minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Często zawiadomienie osobiste sąsiadów zadziała lepiej, jednak równie dobrze możemy to zrobić także poprzez administrację budynku. Informowanie sąsiadów o remontach pozwoli nam także w odpowiedni sposób dostosowywać harmonogram prac do sugestii sąsiedzkich.
Powiadomienie sąsiadów o remoncie jest tym bardziej konieczne wtedy, gdy remont ma trwać kilka tygodni. Informacja nawet z miesięcznym wyprzedzeniem może dać im czas na przygotowanie się lub nawet zaplanowanie wyjazdu.
Odpowiednie sformułowanie powiadomienia o planowanym remoncie jest bardzo ważne
Aby informacja o planowanym remoncie była odpowiednie sformułowana, powinna zawierać kilka kluczowych elementów. Oprócz podania daty rozpoczęcia i zakończenia remontu ważne jest zamieszczenie naszego numeru mieszkania, a także zostawienie numeru kontaktowego do siebie.
Większość sąsiadów doceni to, że zdecydowaliśmy poinformować ich o uciążliwościach związanych z remontem mieszkania. Oczywiście zawsze możemy także doświadczyć zachowań mało kulturalnych, ale wiele osób z doświadczenia może potwierdzić, że tego typu metoda naprawdę działa i może poprawić relacje nawet z tymi sąsiadami, którzy nie są nam przychylni.
Niestety, ale wciąż duża liczba lokatorów mieszkań nie ma zamiaru informować sąsiadów o planowanych remontach, co może w dalszej perspektywie prowadzić nawet do długotrwałych konfliktów sąsiedzkich. Pomimo tego, że prawo pozwala nam przeprowadzać remont w mieszkaniu, nie oznacza to, że nie jest on uciążliwy dla osób, które mieszkają obok nas.
Z raportów wynika, że Polacy uwielbiają przeprowadzać remonty w mieszkaniach. Badanie firmy Gama Meble pokazuje, że blisko 3/4 Polaków w ostatnich 3 latach wydało na remonty więcej niż 10 000 zł. Najwięcej remontów przeprowadzają czterdziestolatkowie. Blisko połowa osób w wieku 40-49 lat (49%) przeprowadza remonty raz na trzy lata lub częściej. Polacy w większości korzystają także z usług profesjonalnych ekip remontowych.